2020 KDV İndirimleri Hangi Sektör ve Hizmetler İçin Geçerli Olacak? 

2020 KDV İndirimleri Hangi Sektör ve Hizmetler İçin Geçerli Olacak?

Covid-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetleri normalleştirmek ve canlandırmak için yapılan KDV indirimleri ne kadar sürecek, hangi hizmetleri...

Covid-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetleri normalleştirmek ve canlandırmak için yapılan KDV indirimleri ne kadar sürecek, hangi hizmetleri kapsıyor? 

Detayları Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kurban Bayramı öncesinde vergi indirimi düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı. Albayrak’ın açıklamasına göre 22 alanda yapılan düzenlemeyle Covid-19’dan olumsuz etkilenen ekonomik faaliyetlere destek veriliyor. 

Belirli iş kolları ve sektörlerde tanımlı mal ve hizmetlerin verilmesinde uygulanan KDV oranları, 2020 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere %18’den %8’e indirildi. Gayrimenkul kiralamalarında uygulanan gelir vergisi stopajı ise %10 olarak duyuruldu. 

KDV İndirimi Ne Kadar Sürecek?

KDV indirimleri 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak ve bu süre boyunca durgunluk yaşayan pek çok farklı sektör ve iş kolu için faydalı olacak.

Hangi Hizmetlerde 2020 KDV İndirimleri Uygulanacak? 

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan KDV indirimleri berberlik ve kuaför hizmetleri, güzellik salonlarında verilen hizmetler, kongre, seminer, konferans, fuar, konser, lunapark, fuar giriş ücretleri, iş yeri kiralama hizmeti, balo, kokteyl, düğün ve nikah salonlarında sunulan organizasyon hizmetleri giyim eşyası, ev tekstil ürünleri, deri eşya, ayakkabı onarım ve tamir ve boyama, kuru temizleme, halı ve kilim temizleme, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme ve çamaşırhane hizmetlerini içeriyor.

Yukarıdaki hizmetlerin yanı sıra 2020 yılının sonuna kadar devam edecek KDV indirimleri, malzemeleri hariç aşağıdaki faaliyetleri de kapsıyor: 

  • Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı,
  • Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı,
  • Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri.
  • Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı,
  • Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı,
  • Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı,
  • Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,
  • Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,
  • Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı.

Hizmetlerle beraber sunulan malzemeler ise KDV indirimine tabi değil. Malzemeler hangi oranda vergilendiriliyor ise bu orandan vergilendirilmeye devam edilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararına ve KDV indirimi hizmet listesinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×