2021’de e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğunda Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

2021 yılında e-Fatura ve e-Arşiv Fatura'ya geçiş süreçlerinde ne gibi değişiklikler yaşanacağını bu içerikten öğrenin.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni yayınladığı 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik ortamda iletilen belgelerin kullanımı ve denetimi konusunda önemli değişikliklere gidileceğini belirtti. 2021 yılında e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kullanma zorunluluğunda ne gibi değişiklikler olacağını bu yazımızda ele alacağız. 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kağıt belgelerin denetiminin kolaylaştırılması ve bu belgelerin düzenlenmesi sırasında oluşan maliyetten tasarruf sağlanması konusunda geçtiğimiz yıl yayınladığı 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile şirketlerin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura’ya geçişinde önemli değişikliklere gitmişti. 2021 yılında hangi firmaların e-Fatura ve e-Arşiv sistemine geçmek zorunda olduğunu ve sisteme gönüllü geçiş yapanlara sağlanan avantajların neler olduğunu bu yazıda bulabilirsiniz.

2021 Yılında e-Fatura ve e-Arşiv’e Geçiş Zorunluluğunda Yapılan Değişiklikler
  • 2019-2020 yılında cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmalar, 1 Temmuz 2021‘de e-Fatura ve e-Arşiv fatura sistemine, 1 Ocak 2022’de ise e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunlu tutuldu.
  • 2018-2019 yılında yine cirosu 5 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2020‘de e-Fatura ve e-Arşiv sistemine geçmiş olan firmaların 1 Ocak 2021 tarihinde e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunlu hale getirildi.
  • Gönüllü olarak e-Fatura ve e-Arşiv sistemine geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadan e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunlu tutulmadı.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde ciro limitine bakılmaksızın e-Faturaya geçmesi gereken sektörler:

  • ÖTV 1 ve 3 kapsamındaki ürünler üreten ve internet reklamcılığı yoluyla internette ilan yayınlayan firmaların 1 Temmuz 2021’e kadar e-Fatura’ya geçmesi gerekiyor. Bu tarihten sonra yeni faaliyete başlayan şirketler ise ilk 3 ay içerisinde sisteme geçiş yapmak zorunda. 
2021 İtibarıyla e-Fatura’ya Geçiş Şartları Nelerdir?

e-Fatura sistemine entegrasyonda geçtiğimiz yıllardan bugüne yapılan en büyük değişiklik ciro limitinde oldu. 10 milyon TL olan ciro limiti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tebliğ ile 5 milyon TL’ye düşürüldü. Bu değişikliğe istinaden, 2020 yılını baz alacak olursak, 2018 ve 2019 yıllarına ait cirosu 5 milyon TL ve üstünde olan işletmelerin e-Fatura’ya 1 Temmuz 2020’ye kadar geçmeleri zorunlu hale getirildi.

e-Arşiv Kullanma Zorunluluğunda Neler Değişti? 

Tebliğde yer alan e-Arşiv sistemine geçiş şartlarıyla ilgili maddeler ise aşağıdaki şekilde.

1 Ocak 2020 tarihine kadar:

  • e-Fatura sistemine kayıtlı mevcut mükelleflerinin,
  • İnternet hizmet satan ve ilan yayınlayan işletmelere aracılık eden firmaların,
  • Vergi mükellefi olmayan kişilere aynı gün içerisinde 30 bin TL’nin üzerinde fatura düzenleyenlerin,

Vergi mükelleflerine aynı gün içinde tüm vergiler dahil 5 bin TL’nin üzerinde fatura kesen şirketlerin e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş yapmaları gerekmekte.

e-Fatura’nın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız, bu içeriği de okumanızı tavsiye ederiz. e-Fatura sistemine nasıl geçiş yapılır sorusunun yanıtını ise burada bulabilirsiniz.

Hesapküpü ile e-Fatura Sistemine ve e-Arşiv Fatura Uygulamasına Geçiş Yapmak Çok Kolay!

e-Fatura ve e-Arşiv geçiş süreçlerini kolaylaştırmak, internete erişiminiz olan her yerden yalnızca saniyeler içinde fatura kesmek ve almak için online ön muhasebe programı Hesapküpü’nü tercih edebilirsiniz. 

İnternet sitemizden banka ya da kredi kartı bilgileriniz gerekmeden hesabınızı oluşturabilir, her adımda destek alarak sistemin bir parçası haline gelebilirsiniz. Ücretsiz, hediye 100 kontör ile müşterilerinize fatura kesmeye başlayabilirsiniz!

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×