e-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır? Bu Sisteme Geçmek Zorunlu mudur?

e-Defter’e geçiş zorunluluğu bulunan firmalar sene başında sisteme geçebilir. Vergi Usül Kanunu'na göre cirosu...

e-Defter başvurusu yaparak e-Defter uygulamasına geçmek için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mevzuatını inceleyebilir, ilgili entegratörlerin yer aldığı listeye göz atabilirsiniz. e-Defter’e geçiş süreçleri 2014 yılından beri elektronik ortamdan sağlanmaktadır.

Başvurunuzu tamamlamak için bulundurmanız gereken belgeler ve izlemeniz gereken adımlar: 

  • Mali mühür veya zaman damgası,
  • Uyumluluk onayı alınmış bir yazılım (Uyumlu yazılımlar listesini buradan görebilirsiniz.),
  • Varsa mevcut programınızın e-Defter uygulaması formatında güncellenmesi,
  • e-Defter mükellef tarafından saklanacaksa, uygun arşivleme opsiyonunun seçilmesi. 

Yukarıdaki adımları izleyerek başvurunuzu buradan yapabilirsiniz. e-Defter ile ilgili mevzuat hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

e-Defter Sistemine Geçiş Zorunluluğu

Vergi Usul Kanunu’na göre 10 milyon TL ve üzeri cirosu olan şirketler e-Defter sistemine zorunlu olarak geçiş yapar. e-Defter’e geçiş zorunluluğu bulunan firmalar sene başında sisteme geçebilir. 

İşletmeler eğer isterlerse e-Defter’e gönüllü olarak da geçebilirler. Sisteme gönüllü geçmek isteyen firmaların elektronik fatura kullanıcısı olma zorunluluğu yoktur ve e-Defter’e dönem içinde geçebilirler. Hem şahıs firmaları hem de tüzel firmalar e-Defter kullanıcısı olabilir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×