e-Defter Nedir, Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

e-Defter; kanunen tutulma zorunluluğu bulunan yevmiye ve büyük defterlerin dijital ortamda tutulduğu, elektronik imzayla maliyeye...
blank

e-Defter; kanunen tutulma zorunluluğu bulunan yevmiye ve büyük defterlerin dijital ortamda tutulduğu, elektronik imzayla maliyeye berat edildiği sistemdir. Bu sistemle daha hızlı ve düzenli bir denetim hedeflenmiştir. 

Tutulan kayıtlar, standart xml formatında ve internet ortamında hazırlanır. e-Defter uygulamasını kullanan firmaların kağıt ortamında defter tutma zorunluluğu yoktur. e-Defter uygulamasına geçen işletmeler, sisteme geçtikleri tarihten itibaren fiziksel defterleri için kapanış tasdiki yaptırmalıdır. 

e-Defter’in Avantajları Nelerdir? 

  • Dosyalarınızı güvenli bir ortamda saklarsınız.
  • Sayfa adedine göre kağıt bastırarak notere onaylatmanız gerekmez.
  • Mürekkep masrafı ödemezsiniz. 
  • Yazıcıdan defterler için çıktı almanız gerekmez, doğanın korunmasına katkı sağlarsınız.
  • Arşiv için vakit ve nakit harcamazsınız.

Özetle, e-Defter sistemine geçiş yaparak kağıtla ilgili operasyonel süreçlerin yanı sıra baskı ve arşivleme süreçlerinden kurtularak hem para hem de zaman tasarrufu sağlarsınız. 

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×