e-Defter Sistemiyle İş Akışı Nasıl Gerçekleştirilir? 

e-Defter ibrazı ayda bir muhasebeci, mali müşavir ya da şirket sahibi tarafından yapılır. O aya ilişkin berat verilinceye kadar...

e-Defter sistemiyle iş akışı gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki şekildedir:

  • Yevmiye defter boyutunun sınırı aşıp aşmadığı kontrol edildikten sonra defter imzalanır, 
  • Defterin şema ve şematron kontrolü yapılır,
  • Defterin beratı oluşturulur ve imzalanır, 
  • Yevmiye defteri beratının şema ve şematron kontrolü yapılır,
  • Berat dosyası sıkıştırılır. Hatasız dosyalar GİB web sitesine yüklenir.

e-Defter ibrazı ayda bir muhasebeci, mali müşavir ya da şirket sahibi tarafından yapılır. O aya ilişkin berat verilinceye kadar yani 3 ay içinde ihtiyaç duyulan düzeltmeler yapılabilir. Sonraki dönemlerde ters kayıt atılarak iptal edilebilir, ardından doğru kayıt atılabilir. 

Zaman damgasıyla oluşturulan özel bir kodla defter beratı oluşturulur ve oluşturulan berat devlete iletilir. Firmanıza maliyeden denetime geldiklerinde, daha önceden verilen berat ile muhasebeden alınan berat karşılaştırırlar. Beratlar aynıysa geçmişe yönelik herhangi bir düzeltme ya da kayıt atılmamış anlamına gelir. 

e-Defter Sistemine Geçiş Zorunluluğu 

Vergi Usul Kanunu’na göre 10 milyon TL ve üzeri cirosu olan şirketler e-Defter sistemine zorunlu olarak geçiş yapar. e-Defter’e geçiş zorunluluğu bulunan firmalar sene başında sisteme geçebilir. 

İşletmeler eğer isterlerse e-Defter’e gönüllü olarak da geçebilirler. Sisteme gönüllü geçmek isteyen firmaların elektronik fatura kullanıcısı olma zorunluluğu yoktur ve e-Defter’e dönem içinde geçebilirler. Hem şahıs firmaları hem de tüzel firmalar e-Defter kullanıcısı olabilir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×