e-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Fatura Nasıl Aktif Edilir?

e-Dönüşüm sürecinin bir parçası olan e-Fatura hizmeti, satış işlemlerinin belgelendirilmesi amacıyla düzenlenen basılı (matbu) faturanın dijital haline verilen isimdir...

e-Fatura başvurusu nasıl yapılır sorusu, kullanıcılarımızdan en sık gelen sorulardan biri. “e-Fatura nedir, ne işe yarar?” başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi dijital dönüşüm ya da e-Dönüşüm sürecinin bir parçası olan e-Fatura hizmeti, satış işlemlerinin belgelendirilmesi amacıyla düzenlenen basılı (matbu) faturanın dijital haline verilen isimdir. 

Elektronik ortamda yazdırılan bu belgenin son tüketiciye gönderilen versiyonuna ise e-Arşiv fatura adı verilir. e-Fatura işlemleri için öncelikle TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne (Kamu SM) başvuruda bulunarak mali mühür temin etmeniz gerekir. 

Mali mühür aldıktan sonra e-Fatura’ya geçiş için aşağıdaki 3 farklı yöntemden yararlanabilirsiniz:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) özel entegrasyon izni almış kurumların sistemleri aracılığıyla,
  • Bilgi İşlem Sistemi altyapınız yeterliyse kendi sisteminizi GİB sistemine entegre ederek,
  • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan efatura.gov.tr internet adresi üzerinden ücretsiz olarak sunulan GİB Portal ile geçiş yapabilirsiniz.

e-Fatura Başvurusu İçin İzlenecek Adımlar

e-Fatura başvurunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait e-Fatura portalındaki e-Fatura Canlı Ortam Başvuru Formunu doldurarak e-Fatura kullanma talebinizi GİB’e iletebilirsiniz.

e-Fatura Aktivasyonu

Operasyonel kolaylık elde edeceğiniz, basılı (matbu) fatura süreçlerinden, birçok maddi yükümlülüğün yanı sıra kağıt israfından kurtulacağınız e-Fatura’ya geçişin son adımı ise aktivasyondur. e-Fatura aktivasyonunuz gerçekleştikten sonra ticari işlemlerinizde GİB özel entegrasyon izni olan altyapımızdan yararlanarak gönderilecek belgeleri dijital olarak mali mührünüzü kullanarak onaylayacak ve e-Fatura’ya geçmiş olacaksınız.

Benzer Gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×