e-Fatura Mükellefi Sektöre Göre Değişiklik Gösterir mi?

Peki e-Fatura mükellefi, sektöre göre değişiklik gösterir mi? Konuyu e-Ticaret sektörü özelinde ele alırsak, e-Fatura mükellefiyet rakamlarının değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz...
blank

Peki e-Fatura mükellefi, sektöre göre değişiklik gösterir mi? Konuyu e-Ticaret sektörü özelinde ele alırsak, e-Fatura mükellefiyet rakamlarının değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak, internet üzerinden satış yapan ve yalnızca 1 ürününün satışını yapsa bile yıllık cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmalara e-Fatura ve e-Arşiv’e geçme zorunluluğu getirilmiştir.

Bunun yanı sıra, 06/06/2002 yılı tarihli 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli I ve III sayılı listelerde yer alan malları inşa, imal ve ithal eden firmalar da ciro sınırına bakılmaksızın e-Fatura mükkellefidir. Tütün ürünleri, alkollü içecek, gazoz imal eden ve madeni yağ lisansına sahip olan firmalar da aynı kategoridedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Temmuz 2020’de GİB’in yayınladığı tebliğe göre e-Fatura ve e-Arşiv ciro sınırı 5 milyon TL olacak.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×