e-Fatura Nedir, Ne İşe Yarar?

“Faturaların internet ortamında gönderilip-alınması” olarak tanımlayabileceğimiz e-Fatura’nın standardı ve formatı, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir... 
blank

Bu içerikte, e-Fatura nedir ve ne işe yarar sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Basılı kağıt faturayla aynı hukuki niteliğe ve işleve sahip olan e-Fatura, yeni bir belge türü değildir. “Faturaların internet ortamında gönderilip-alınması” olarak tanımlayabileceğimiz e-Fatura’nın standardı ve formatı, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir. 

397 sıra no.lu VUK tebliğiyle 5 Mart 2010 tarihinden itibaren ülkemizde uygulamaya geçmiştir. Bir e-Fatura’da kağıt faturada yer alan tüm bilgiler bulunur. Kağıt faturadan farkı ise alıcı ve satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletiminin elektronik ortamda yapılmasıdır. 

e-Fatura uygulaması GİB tarafından yönetilmektedir. Bu uygulama ile GİB, alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güveni oluşturmanın yanı sıra maliyet ve zaman tasarrufu sağlanmasını amaçlamaktadır. e-Fatura sistemi altyapısı oluşturulurken dünyadaki başarılı örnekler incelenmiştir ve GİB tarafından XML tabanlı global UBL-TR formatını benimsenmiştir. 

Bilgi işlem altyapısı yeterli olmayan e-Fatura mükellefleri için de 421 sıra no.lu VUK tebliği ile dünyada da uygulanan “Özel Entegratör” uygulaması başlatılmıştır. Özel entegratörlük görevi üstlenen firmalar, mükelleflere hizmet sunmaktadır. Özel entegratörler listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×