e-Fatura Nedir, Ne İşe Yarar?

fatura-ve- serbest- meslek- makbuzu-arasındaki- farklar-nelerdir

Bu içerikte, e-Fatura nedir ve ne işe yarar sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Basılı kağıt faturayla aynı hukuki niteliğe ve işleve sahip olan e-Fatura, yeni bir belge türü değildir. “Faturaların internet ortamında gönderilip-alınması” olarak tanımlayabileceğimiz e-Fatura’nın standardı ve formatı, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir.

397 sıra no.lu VUK tebliğiyle 5 Mart 2010 tarihinden itibaren ülkemizde uygulamaya geçmiştir. Bir e-Fatura’da kağıt faturada yer alan tüm bilgiler bulunur. Kağıt faturadan farkı ise alıcı ve satıcı arasındaki karşılıklı fatura iletiminin elektronik ortamda yapılmasıdır.

e-Fatura uygulaması GİB tarafından yönetilmektedir. Bu uygulama ile GİB, alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güveni oluşturmanın yanı sıra maliyet ve zaman tasarrufu sağlanmasını amaçlamaktadır. e-Fatura sistemi altyapısı oluşturulurken dünyadaki başarılı örnekler incelenmiştir ve GİB tarafından XML tabanlı global UBL-TR formatını benimsenmiştir.

Bilgi işlem altyapısı yeterli olmayan e-Fatura mükellefleri için de 421 sıra no.lu VUK tebliği ile dünyada da uygulanan “Özel Entegratör” uygulaması başlatılmıştır. Özel entegratörlük görevi üstlenen firmalar, mükelleflere hizmet sunmaktadır. Özel entegratörler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

e-Fatura Mükellefi Kimlerdir? Kimler e-Fatura Kullanabilir?

e-Fatura mükellefi, yürürlükteki kanunlar kapsamında e-Fatura kullanması gereken kişilere verilen isimdir. 2018 ve sonrası brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan şirketler, e-Fatura mükellefi sayılır.

2018 yılına ait cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan işletmelerin en geç 30.06.2020 tarihine kadar başvurularını tamamlaması, 01.07.2020 tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Defter kullanmaya başlaması gerekmektedir.

e-Fatura mükelleflerinin ise Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan tebliğe göre 1 Ocak 2020’de e-Arşiv sistemine geçmesi zorunlu hale getirilmiştir. e-Arşiv hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa buradan ulaşabilirsiniz.

e-Fatura Mükellefi Sektöre Göre Değişiklik Gösterir mi? 

Konuyu e-Ticaret sektörü özelinde ele alırsak, e-Fatura mükellefiyet rakamlarının değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak, internet üzerinden satış yapan ve yalnızca 1 ürününün satışını yapsa bile yıllık cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmalara e-Fatura ve e-Arşiv’e geçme zorunluluğu getirilmiştir.

Bunun yanı sıra, 06/06/2002 yılı tarihli 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli I ve III sayılı listelerde yer alan malları inşa, imal ve ithal eden firmalar da ciro sınırına bakılmaksızın e-Fatura mükkellefidir. Tütün ürünleri, alkollü içecek, gazoz imal eden ve madeni yağ lisansına sahip olan firmalar da aynı kategoridedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Temmuz 2020’de GİB’in yayınladığı tebliğe göre e-Fatura ve e-Arşiv ciro sınırı 5 milyon TL olacak.

e-Fatura’ya Geçmezsem Ne Olur?

e-Fatura mükellefi olmak zorunludur. Belirtilen tarihte geçiş yapmayan firmalara Vergi Usul Kanunu’nda belirtilen cezai yaptırımlar uygulanır.  e-Fatura düzenlemek ve almakla yükümlü olan, e-Fatura mükellefi olduğu halde sisteme geçiş yapmayan, satın aldıkları ürün – hizmet ya da sattıkları ürün veya hizmet için 7 gün içinde e-fatura düzenleme zorunluluğu olduğu halde düzenlemeyen firmalar, Vergi Usul Kanunu’nun 353. maddesi kapsamında özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

bir yorum bırakın

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×