e-Fatura Sistemine Nasıl Geçiş Yaparım?

İşletme sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de e-Fatura sistemine nasıl geçecekleri hakkında. Peki neden e-Fatura kullanmalısınız ve e-Fatura'ya geçmek zorunlu mu? Yanıtları yazımızda...
blank

İşletme sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de e-Fatura sistemine nasıl geçecekleri hakkında. e-Fatura mükellefleri, sisteme 3 farklı şekilde geçiş yapabilir:

1- GİB Portal

2- GİB ile Entegrasyon

3- Özel Entegratör

Yukarıdaki 3 kanaldan birini kullanarak mali mührünüzü temin edip GİB başvurunuzu tamamladıktan sonra e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

e-Fatura Sistemine Geçmezsem Ne Olur?

e-Fatura mükellefi olmak zorunludur. Belirtilen tarihte geçiş yapmayan firmalara Vergi Usul Kanunu’nda belirtilen cezai yaptırımlar uygulanır.

e-Fatura düzenlemek ve almakla yükümlü olan, e-Fatura mükellefi olduğu halde sisteme geçiş yapmayan, satın aldıkları ürün – hizmet ya da sattıkları ürün veya hizmet için 7 gün içinde e-Fatura düzenleme zorunluluğu olduğu halde düzenlemeyen firmalar, Vergi Usul Kanunu’nun 353. maddesi kapsamında özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×