e-Fatura Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

e-Fatura, e-Dönüşüm uygulamalarının başında gelir. Pek çok ticari işletme tarafından zorunlu olarak kullanılan e-Fatura...

e-Fatura, e-Dönüşüm uygulamalarının başında gelir. Pek çok ticari işletme tarafından zorunlu olarak kullanılan e-Fatura, e-Fatura uygulaması üzerinden kesilir ve kesilen fatura işletmeye özeldir.  e-Fatura tasarımında nelere dikkat etmek gerekir? sorusunun cevabını ne olarak bu blogumuzda bulabilirsiniz. Bu ve buna benzer bloglar için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Elektronik fatura, her ne kadar standart bir şablon üzerinde oluşturulsa da işletmeler kendi kimliklerini yansıtacak özgün tasarımları da tercih edebilir. Tasarım konusuna geçmeden önce e-Fatura hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için “e-Fatura nedir, ne işe yarar?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz.

Hesapküpü ön muhasebe programı ile sizde kolaylık e-fatura geçişinizi yapabilirsiniz. Hemen başvurmak için sayfamızı ziyerayet edin e-fatura süreçlerinizi birlikte yönetelim.

e-Fatura Tasarımı Nasıl Yapılır?

e-Fatura, kağıt ortamında düzenlenen faturanın dijital yani elektronik ortama aktarılmış halidir. Bu elektronik belge XML olarak bilinen bir formatla hazırlanır ve farklı parametrelerle birlikte HTML formatı haline gelerek web sayfasına dönüşür. 

Elektronik fatura portalında ya da özel entegratöre sahipseniz ona ait sistemde e-Fatura oluşturmak için hazır fatura şablonu kullanabilir. Veya kendi işletmenize uygun bir fatura tasarımı oluşturabilirsiniz. Markanıza özgü bir fatura tasarlamak istiyorsanız e-Fatura’nızın XSLT tasarımını düzenlemelisiniz. Oluşturduğunuz tasarımı e-Fatura entegratörünüzle paylaşarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kendinize özgü bir e-Fatura tasarlamak isterseniz öncelikle bir XSLT belgesi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için de HTML ve XML bilgisine sahip olmalısınız. Her program ile uyumlu çalışabilen bir e-Fatura tasarımı oluşturmalısınız.

Elektronik faturanızı belirli standartlar dahilinde oluşturmanız gerekir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği bazı yazım standartlarının dışına çıkmamalısınız. Fatura tasarımını içeren dosya XML formatı aracılığıyla web sayfasına dönüşür. Bu sayede XSLT dosyalarını dilediğiniz programla kullanabilirsiniz.  

XSLT Dosyası Nedir ve Ne İşe Yarar?

XSLT dosyası, XML dosyasının tarayıcı üzerinde nasıl görüntülendiğini belirleyen bir stil dosyasıdır. Tek başına işe yaramamakla birlikte XML dosyası ile işlem görebilir.

XSLT dosyası, bir stil dosyasıdır ve XML dosyasının tarayıcıda nasıl görüntülendiğini belirleyen bir dili içerir. XSLT uzantısına sahip olan bir dosya, genişletilebilir stil sayfasını dönüştürür. Bir XML dosyasını biçimlendirip dönüştürmek için XSL komutlarını kullanır.

Metin dosyası halindeki XSLT, XML dosyasında izlenmesi gereken kuralların uygulanmasını sağlar. XSLT dosyasının bir diğer işlevi, XML dosyasının farklı bölümlerini düzenlemek, sıralamak ve ögelerden bazılarını tamamen görüntülememektir.

XSLT dosyası, XML dosyalarıyla birlikte kullanıldığı zaman orijinal XML dosyası değişmez ve yeni bir XML dosyası oluşmasını sağlar. XML ve diğer yapılandırılmış tüm belgeleri dönüştürmek için XSLT kullanılır. 

e-Fatura Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

e-Fatura tasarımında dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık: 

 • Oluşturduğunuz dosyanın toplam boyutunun 150 KB’tan fazla olmamasına dikkat edin.
 • JavaScript kullanmaktan kaçının.
 • HTML kodlamasını duyarlı yapmaya çalışın.
 • Fatura tasarımınızı internet aracılığı ile yüklenen resim vb. dış bağlantı adresine sahip olan unsurları kullanmadan oluşturun.
 • Her tarayıcıda farklılık gösterebilen CSS kullanmayın.
 • e-Fatura tasarımında kullanacağınız firma bilgilerinin doğruluğundan mutlaka emin olun.

e-Fatura Üzerinde Mutlaka Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Keseceğiniz e-Fatura’nın üzerinde mutlaka bulunması gereken zorunlu bilgiler nelerdir? Bu bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

 • e-Fatura düzenleme tarihi ve belge numarası.
 • e-Fatura’yı düzenleyen kurum ya da kişiye ait ad ve soy ad, varsa ticari unvan, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası bilgileri.
 • Müşterinin adı ve soyadı, ticari unvanı, vergi dairesi ve vergi kimlik numarası bilgileri.
 • Mal veya hizmetin nevi, miktarı, fiyatı ve tutarı, vergi türü ve tutarı.
 • Satışı gerçekleşen mal ya da hizmete dair teslim tarihi ve irsaliye numarası.

e-Fatura’nızı Nasıl Kurumsal Kimliğinize Uygun Hale Getirebilirsiniz?

GİB portalı üzerinde ya da e-Fatura kesebilmek için kullandığınız özel entegratörde yer alan bulunan formatın kurumsal kimliğinize uygun olmadığını düşünüyorsanız farklı tasarımları tercih edebilirsiniz. 

e-Fatura üzerinde size özgü olabilecek olan alanlardan biri logonuzdur. Logonuz sadece size ait bir tasarım olduğundan, elektronik fatura üzerine doğru şekilde yerleştirmeniz önemlidir.

e-Fatura’nızı tasarlarken hazır tasarım araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu sayede hazırladığınız e-Fatura tasarımının ön izlemesini görüntüleyerek fikir edinebilirsiniz. Siyah-beyaz bir elektronik fatura tasarım yerine renkli bir tasarımını da tercih edebilirsiniz. Bunun için, özel entegratörünüzün size sunduğu renkli tasarım şablonlarına göz atabilirsiniz.

Daha sonra firmanıza ait logo ve imza görsellerini indirerek tasarımı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. e-Fatura tasarımınızı hazırladıktan sonra ön izleme butonuna tıklayarak oluşturduğunuz şablonu bir bütün halinde görüntüleyebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×