e-İmza ya da Elektronik İmza Nedir?

İnternetin hızla yaygınlaşması, sanal ortamda yapılan anlaşmalarda, üçüncü şahıslarca yapılan...

İnternetin hızla yaygınlaşması, sanal ortamda yapılan anlaşmalarda, üçüncü şahıslarca yapılan yolsuzlukları engellemek için ıslak imza kadar geçerli ve bağlayıcı özellikteki elektronik imzanın (e-İmza) ortaya çıkmasını gerekli hale getirdi.

5070 sayılı kanun uyarınca ıslak imza ile eşdeğer tutulan elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenir ve imzalayanın kim olduğunu belirtmeye yarar. e-İmza, ıslak imza gibi tek bir çeşit imza değildir. Harf, yazı karakteri ve sembollerden oluşan elektronik imza, tarafların kimlik doğruluğunu sağlayan bir veridir. Bu sayısal veri, imza atılan metne göre değişiklik gösterir.

Hukuken, ıslak imza ile eş değer olan ve aynı görevi gören e-İmza; evlenme, emlak alım satımı, veraset ve intikal ya da üçüncü tarafların şahitliğinin gerek duyulduğu durumlarda geçerli sayılmaz. Bunlar dışındaki durumlarda ise bu imza türü, aksi ispatlanana kadar kesin delil ve senet sayılır. 

Kurumsal e-İmza Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Kurumsal e-İmza sahibi olmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılardan hizmet almanız gerekir. e-İmza başvurusu yapmak için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

  • Kurumunuza ait, Ticaret Sicil Memurluklarından alınan son 6 aya ait faaliyet belgesi aslı, 
  • Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslı
  • Kurumunuza ait imza sirkülerinin fotokopisi
  • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formu

Mali mühür ve e-İmza arasındaki fark nedir?

Mali mühür ve e-İmza, birbirlerinden tamamen farklı olmasına rağmen sıklıkla birbirleriyle karıştırılır. e-İmza’nın mali mühürden temel farkı, firmalar yerine şahıslara verilmesidir. e-İmza, kişiye ait ıslak imza yerine geçmektedir. 

Eğer şahıs firması sahibiyseniz ve e-Fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür yerine e-İmza ile başvuru yapabilirsiniz. e-İmza donanımınızı, e-İmza sertifikası dağıtımı için yetkilendirilen bir kuruluştan temin edebilirsiniz. Yetkili hizmet sağlayıcılar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×