e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir? e-SMM Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM), Vergi Usul Kanunu’nun 236. maddesine göre düzenlenen, kağıt Serbest Meslek Makbuzu ile aynı...

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM), Vergi Usul Kanunu’nun 236. maddesine göre düzenlenen, kağıt Serbest Meslek Makbuzu ile aynı göreve ve yasal niteliklere sahip olan makbuzdur. Serbest meslek erbabları tarafından düzenlenen kağıt makbuzdan tek farkı elektronik ortamda düzenlenmesidir.

e-SMM, internet ortamında elektronik sertifikayla imzalanarak düzenlenir. Yine dijital ortamda ibraz ve muhafaza edilir. Oluşturulan makbuzun Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait e-Serbest Meslek Makbuzu uygulaması aracılığıyla alıcıya iletilmesi, ibraz ve muhafaza edilmesi zorunludur.

Kayıtlı e-Serbest Meslek Makbuzu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kayıtlı e-Serbest Meslek Makbuzu sorgulaması için Gelir İdaresi Başkanlığı Portalı GİB’e bağlı e-Belge sistemini kullanabilirsiniz. Sorgulama ekranına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrandaki boş satırlara gerekli bilgileri yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

e-Serbest Meslek Makbuzu düzenlemek ve kesmek için ne yapabilirim?

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) düzenleme ve müşterilerinize e-SMM kesme işlemini yapabilmek için 2 yol izleyebilirsiniz: 

Özel Entegrasyon: Özel entegratör iznine sahip olan yazılım şirketlerinin geliştirdiği programları ve uygulamaları kullanarak ve verdikleri entegrasyon hizmetlerinden faydalanarak elektronik ortamda Serbest Meslek Makbuzu düzenleyip kesebilir ve müşterilerinize gönderebilirsiniz. e-Serbest Makbuz hizmeti sunmak isteyen özel entegratörlerin Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan izin alması gerekmektedir. 

Doğrudan Entegrasyon: İşletmenizde kullandığınız bilgi-işlem sistemleri, GİB’e ait sistemlere entegre edilebilir. Firmanız bünyesinde geliştirilip kullandığınız sistemler ile firmanıza ait birimin kontrolünde GİB ile entegrasyon sağlanır. Bu şekilde, dışarıdan destek almanıza gerek kalmaz ve firmanıza ait sistem ile e-Serbest Meslek Makbuzu düzenleme, kesme, müşteriye gönderme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×