e-Ticaret Yapan Şirketler İçin Ön Muhasebe Rehberi

e-Ticaret, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için çok kullanışlı ve ideal bir sistemdir. Şirketler Elektronik Ticaret sayesinde...

Günümüzde, teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor. Teknolojideki yenilik ve ilerlemeler, hem şirketleri hem de hizmetlerden yararlanmak isteyenleri dijital dünyanın bir parçası haline gelmeye itiyor. Şirketler teknolojik gelişmeler sayesinde daha çok müşteriye ulaşırken, ihtiyaç duydukları ürün ya da hizmetlere ulaşmak isteyen kullanıcılar teknolojik araçlar sayesinde diledikleri ürün ve hizmete kolaylıkla ulaşarak satın alabiliyor. Bu durum, e-Ticaret faaliyetlerine olan ihtiyacın artmasını sağlıyor.

e-Ticaret yapan şirketler için hazırladığımız yol gösterici bilgilere geçmeden önce kısaca e-Ticaret kavramına değinelim:

E-ticaret Nedir?

90’lı yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren bir kavram. Elektronik Ticaret ile birlikte ürün ya da hizmetler dijital ortama entegre edilmiş ve müşterilere sunulan çeşitli ödeme yöntemleriyle internet üzerinden satın alınabilir hale getirilirmiştir. Fiziksel mağazalara gitmeden alışveriş yapabilme imkanı sunan e-Ticaret, insanların hayatını kolaylaştırmaktadır.

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ise elektronik ticaret; ”Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrimiçi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet.” olarak tanımlanmıştır.

e-Ticaret, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için çok kullanışlı ve ideal bir sistemdir. Şirketler Elektronik Ticaret sayesinde ürün ya da hizmetlerini internet ortamına taşıyarak satışlarını artırabilir ve ödemelerini hızlıca gerçekleştirebilir. 

e-Ticaret Nasıl Yapılır?

e-Ticaret ile başarı sağlamak için aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririz:

 • Müşterilerin, ürün veya hizmetlerinize ulaşmak için kullandığı e-Ticaret siteniz tasarımına özen göstermelisiniz. Kullanıcı davranışlarını iyi bir tasarımla etkileyebilirsiniz.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olmasına önem gösterin. Mobil cihazların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, mobil uyumlu web sitelerinin de önemi artmıştır. Müşteri trafiğini artırmak için e-Ticaret siteniz dijital işlemlerin gerçekleştirildiği mobil platformlara uyumlu olmasını sağlayın.
 • Sitenizi güncel kalmasına önem verin. Sitenize yeni ürünler ekleyerek ya da ve uygun içerikler yayımlayarak güncel tutabilirsiniz. 
 • Ürün fotoğraflarının kaliteli olması önemlidir. Müşterilerin sattığınız ürünleri farklı açılardan detaylı olarak görebilmesini sağlayın.
 • Sosyal medya platformlarını etkin şekilde kullanın. Sosyal medyanın gücüyle daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. 
 • Müşterilerin sunduğunuz ürün veya hizmete geri bildirim oluşturması için teşvik edin. Bu, diğer müşterilerin o ürün hakkında fikir edinmesine yardımcı olacaktır.
 • Müşterilerin size kolayca ulaşabilmesi için web sitenizde müşteri hizmetleri alanı oluşturun.
 • Sizden ürün ya da hizmet satın alan müşterilerinize minik hediyeler ve eşantiyonlar dağıtabilirsiniz.
 • Müşterinin sitenizden satın aldığı ürüne uygun tamamlayıcı ürün tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.

e-Ticaret NACE Kodu Nedir? 

e-Ticaret’te NACE kodu, iş yerlerinin çalışan alanlarının tehlike sınıflarına göre sınıflandırılmasını sağlar ve Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistikî Sınıflaması anlamına gelir. 

NACE kodu, altı haneli bir kod olduğu için “altılı faaliyet kodu” olarak da bilinir. İş yeri tehlike sınıfını bilmeniz ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda geçen önlemleri doğru şekilde alabilmeniz için NACE kodunu bilmelisiniz. 

Ayrıca, yeni bir iş yeri açma fikrinizi hayata geçirme düşünceniz varsa Ticaret Odası’na kayıt yaptırmadan önce NACE kodunuzu bilmeniz önemlidir.  

e-Ticaret Şirketi Nasıl Kurulur? Neler Yapmanız Gerekir? 

e-Ticaret sitesi kurmak ve ürün ya da hizmetlerinizi buradan müşterilerinize ulaştırmak istiyorsanız bazı adımları takip ederek ilerlemeniz gerekir: Bu adımlar: 

 • Satacağınız ürün veya hizmetin ne olacağına karar vermek: 

İlk olarak kuracağınız web sitesi üzerinden hangi ürünü satmak istediğinize karar vermeniz önemli. Kendi ürettiğiniz bir ürünü siteniz üstünden pazarlayabilieceğiniz gibi diğer perakendecilerden tedarik ederek de satış yapabilirsiniz. Satışını yapmak istediğiniz ürün ya da hizmet hakkında pazar araştırması yaparsanız doğru ürün seçimi yapıp yapmadığınız konusunda fikir edinebilirsiniz. 

 • Ürün tedarik noktalarını araştırmak ve belirlemek: 

Satmak istediğiniz ürüne karar verdikten sonra ürünü en uygun maliyetle nereden tedarik edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Uygun maliyetli ürünlere ulaşarak satışını yapmak mali açıdan size fayda sağlayacaktır. 

 • e-Ticaret sitesi kurmak: 

Satış yapacağınız e-Ticaret sitesi sağlam bir altyapı üzerine kurulmalıdır. Eğer yazılım bilgisine sahipseniz site için gerekli kurulumları kendiniz yapabilirsiniz. Diğer durumda, hazır e-Ticaret yazılım paketlerine göz atabilirsiniz. Siteniz için gerekli olan domain adına karar vermeli, hosting hizmeti için şirketinize uygun paketi seçmelisiniz. Ödeme almak için SSL sertifikası almanız iyi olacaktır. Bu sertifikayı hosting firmalarıyla irtibata geçerek alabilirsiniz. Web sitesi tasarımınızı ve markanıza özel logonuzu da tamamladıktan sonra siteniz satış yapmaya hazır hale gelir. 

Sattığınız ürünler karşılığında müşterilerinize fatura kesebilmeniz için şirket sahibi olmanız gerekir. Şahıs şirketi kurarak fatura kesebilirsiniz. Şirket açmazsanız internet mağazanızda herhangi bir ödeme yöntemi kullanamazsınız. 

 •  Reklam ve pazarlama çalışmaları yapmak: 

Reklam ve pazarlama çalışmaları, markanızın tanıtımını yapmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için önemlidir. Sosyal medya araçlarını etkin biçimde kullanmak pazarlama çalışmalarınıza olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Sosyal medya yönetimini kendiniz yapabilir ya da bir uzmandan destek almak için dijital ajanslarla iş birliğine gidebilirsiniz. 

e-Ticarette Ön Muhasebe Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Ön muhasebe, e-Ticaret’te önemli bir konuma sahiptir. İşletmenize ait tüm önemli mali unsurlar ön muhasebeyle takip edilir. Ön muhasebe ile cari hesap takibi, çek-senet, gelir-gider takibi, banka-kasa takibi, fatura kesme işlemleri ve takibi yapılır. Hesapküpü’nün alanında uzman danışmanlardan oluşan ekibi bu konularda size yardımcı olabilir. Peki, e-Ticaret ön muhasebesi en etkili şekilde nasıl yapılır? 

İşletmenin tüm önemli unsurları ön muhasebe ile takip altına alınır. Ön muhasebe ile çek-senet takibi, stok takibi, banka hesap takibi, fatura-irsaliye takipleri, taksit takibi, kasa ve müşteri hesabı takipleri yapılabilir. Peki, en etkili e-ticaret muhasebesi nasıl yapılır? Aşağıdaki maddeler size yardımcı olacaktır:

 • İşletme hesabınızı kişisel hesabınızdan ayırın. Kâr-zarar takibini böylece daha kolay takip edebilirsiniz.
 • Gelir-gider takibini düzenli olarak yapın. Böylece kar-zarar analizinizi doğru şekilde yapabilir, işletmenizi büyütmek için yerinde adımlar atabilirsiniz. Gelir-gider takibi, fiziki olarak varlık gösteren firmalar için olduğu kadar Elektronik Ticaret firmaları için de aynı önemi taşır.
 • Kârlılık takibi yapın. Şirketinizin aylık kârını kontrol edin. Yaptığınız çalışmalardan ne kadar verim elde ettiğinizi bu çalışma sayesinde net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz ve çözüm odaklı yaklaşımlarla ileriye yönelik adım atabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×