İnternetten Verilen Hizmetlerde Vergilendirme Nasıl Yapılır?

İnternet gelirlerinin de vergilendirilmesi gerekiyor. Örneğin, YouTube kanalında videolarınıza aldığınız reklamlara karşılık YouTube size aylık...

İnternetten Verilen Hizmetlerde Vergi verilmesi gerekiyor. Örneğin, YouTube kanalında videolarınıza aldığınız reklamlara karşılık YouTube size aylık 300 TL ödüyor. Ya da Instagram’da birçok takipçiye sahip bir fenomensiniz ve sponsor size yayınladığınız içerik karşılığında 1.500 TL ödeme yapıyor veya bir Podcast yayınınız var ve takipçileriniz size maddi olarak destek olmak için Patreon’dan bağış yapıyor ve Patreon da size ay sonu 200 TL ödeme yapıyor diyelim. Bu kazançların vergisini ödüyor musunuz? 

Türkiye’nin bir gerçeğinin de sınırları içerisinde elde edilen gelirden/kazançtan vergi ödenmesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Kazanılan bir gelirin vergilenmesi tutara bağlı değil ve İnternetten Verilen Hizmetlerde Vergi vermek için elde edilen gelirler için de bir vergi alt limiti bulunmuyor.

Gelirin az olması, internet üzerinden gelir elde eden kişinin yaşça küçük olması, daha önce benzer gelirler için vergi ödeyip ödememesi, maliye tarafından bu gelirlere vergi istenmemesi, çevrenizdeki kişilerin de daha önce bu gelirler için vergi ödememesi gibi etkenler ne yazık ki internet vergisinin önünde bir engel değil. Özetle, kazanılan gelirin internet üzerinden elde edilse bile vergilendirilmesi gerekiyor. 

İnternetten Verilen Hizmetlerde Vergi Sistemi Nasıl İşliyor?

İnternet üzerinden pek çok mecrada pek çok farklı şekilde para kazanabilirsiniz. YouTube, Instagram, Facebook, Twitch, TikTok ve Patreon gibi platformlardan ya da internette size ait olan bir alan üzerinden reklam geliri elde edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, sponsorluk, ürün satışına aracılık etme (affiliate marketing), uygulama satışı (app purchase), uygulama içi satış ( in-app purchase) yapıyorsanız ya da Adsense reklamı alıyorsanız ve gelir elde ediyorsanız, size yapılan ödemelerin karşılığında kazandığınız miktar üzerinden vergi ödemeniz gerekiyor.

Mali İdare, bankalardan hesap hareketlerini ister ve vergiye tabi olacağını düşündüğü gelirler/ödemeler için kişilere sorular yöneltebilirler. Eğer geliri elde eden, bu tutarlar üzerinden daha önce vergi ödememiş ya da eksik ödemiş ise, Mali İdare aradaki farkı, cezası ile talep eder. Mali İdare, en fazla 5 yıl geçmişe gidebilir, yani bugün itibari ile 2014 ve öncesine ilişkin hesap hareketleri sebebi zaman aşımından kaynaklı olarak vergi isteyemez.

Türkiye’deki vergi sisteminde beyan esası vardır ve bu sistem kişilerin beyanıyla işler. Yani kişiler beyan etmedikleri durumlarda vergi ödemezler. Gönüllü beyan sistemi de diyebileceğimiz bu sistemde Mali İdare dönem dönem inceleme yapar ve eksik beyan sonucu elde edilen bir gelire ait ödenmemiş vergi tespit ederse bu ödemeleri cezasıyla birlikte kişilerden tahsil eder. Kısacası, siz unuttu sansanız bile devlet alacaklarını unutmaz diyebiliriz. 

Size ödemeyi yapan kurum ya da kuruluş stopaj yoluyla vergi kesebilir, ancak gelirden herhangi bir vergi kesilmiyorsa sizin bildirmeniz, beyan etmeniz gerekmektedir. Vergi beyanı için kullanılabilecek en iyi yol bir şirket kurmaktır ve verginizi bu şekilde ödemektir. Şahıs şirketi kurarak vergi ödeyebilirsiniz.

29 yaşından küçükseniz ve ilk kez şirket kuruyorsanız, 3 yıl boyunca yıllık 75.000 TL’ye kadar gelir vergisi istisnası(Gelir Vergisi Kanunu mükerrer 20. maddesi) ve 1 yıl boyunca Bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanması gibi devletin sunduğu faydalı teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

Kullanıcılarınız Yurt içinden ya da Yurt dışından Olması Arasındaki Fark Nedir?

Şahıs şirketi kurmak yerine Ltd. veya A.Ş. kurarsanız, kazandığınız gelirleri şirketinize bağlamanız gerekir. Şahıs, Ltd. ya da A.Ş. kurduğunuzda elde ettiğiniz kazanç için yaptığınız harcamaları VUK’a uygun olarak gider şeklinde gösterebilirsiniz. Ödeyeceğiniz vergi bu sayede azalır. 

Hizmetten nerede faydalanıldığı ise buradaki en önemli noktadır. Eğer kullanıcılarınız, takipçileriniz Türkiye’de ise, videolarınız Türkiye’deki kullanıcılar tarafından izleniyorsa veya Patreon gibi bağış sitelerine ödemeyi yapanlar Türkiye’de ise verdiğiniz hizmet KDV ve stopaja tabi tutulur.

Gelir vergisi ve kurumlar vergisi konusunda ise, hizmetten nerede faydalanıldığından bağımsız olarak tüm hizmet gelirleri ve tahsilatlar Gelir –  Kurumlar Vergisi’ne tabi tutulur.

Eğer elde ettiğiniz gelirin Türkiye’de faydalanılma kriteri net, açık değil ise, Türkiye’de tam mükellef değilseniz (183 günden daha az Türkiye’de iseniz) mutlaka konuyu mali müşaviriniz ile değerlendirin.

Ödenmesi Gereken Vergi ve Kesintiler Nelerdir?

Gelir Vergisi Stopajı

İnternet ortamında reklam hizmeti vererek gelir elde etmiş ve ödeme yapan şirket ya da Türkiye’de yerleşik bir Ltd. yada A.Ş. kurduysanız stopaja tabi olursunuz. 

18.12.2018 tarihli, 476 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile ödemeyi yapan Ltd ya da A.Ş. sizin adınıza %15 kesinti yapacak ve vergi dairesine ödeyecektir. Sizin adınıza ödenen bu vergiyi yıl sonunda ödeyeceğiniz gelir vergisinden mahsup edebilirsiniz.

Gelir elde eden şahıs işletmesi ya da şirketi kurduysanız ve ödemeyi Ltd. yada A.Ş. yapıyor ise yine stopaja tabii olursunuz. (476 sayılı Cumhurbaşkanı kararının 2. madde a fıkrası) Geliri elde eden Ltd. ya da A.Ş. şirketi ise stopaj ödemez. (476 sayılı Cumhurbaşkanı kararının 2. madde a fıkrası)

Gelir Vergisi

Eğer şahıs işletmesi ya da şirketi kurduysanız, yıl içinde yapmış olduğunuz tahsilatlardan, gelirlerden, ödeme ve masraflarınızı düştükten sonra kalan tutar üzerinden gelir vergisi ödemeniz gerekir.

Yıl sonunda hazırlanacak gelir vergisi beyannamesine, varsa ücret, varsa kira, varsa faiz gelirlerinizi eklemeniz, iş ile ilgili giderlerin yanında eğitim, sağlık, Bağkur ödemelerinizi de ekleyerek düşmelisiniz. Kalan tutar üzerinden kademeli bir vergi (%15’ten %40’a kadar) hesaplanır.

KDV

Tüm şirketlerin (Şahıs, Ltd. ya da A.Ş.) Türkiye’de elde ettikleri gelir için fatura kesmeleri ve kesecekleri faturada da KDV hesaplamaları gerekiyor. Buradaki önemli noktanın “ gelirin Türkiye’de elde edilme” kriteri olduğunu bilmelisiniz. Yani, hizmetten Türkiye’de faydalanılıyor, kullanıcı ya da alıcılar Türkiye’de ise KDV hesaplanmalı.

Yukarıda bahsettiğimiz vergilendirme esaslarını bir profesyonelden, bir mali müşavirden destek alarak süreçler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×