İşletme Maliyetlerini Düşürmenin 10 Yöntemi Nedir?

Şirketler işletme maliyetlerini azaltmak için hangi yöntemleri kullanabilir? Bu konuda öğrenmek istediğiniz her şey yazımızda.

Büyük küçük demeden ticari faaliyet gösteren tüm işletmeler için en önemli konulardan biri de işletme maliyetleridir. İşletmedeki pek çok mevcut durum, maliyetleri artıracak etkilere sahiptir. 

Bu noktada, şirketlerin mevcut harcamaların ne kadar gerekli olduğunu tespit etmesi ve gereksiz masrafların önüne geçecek aksiyonlar alması önemlidir. İşletmelerin maliyetleri düşürme konusunda izledikleri politikalar ne kadar etkiliyse o işletme o ölçüde kâr sağlar.

İşletme maliyetlerini oluşturan 3 farklı unsur vardır. Bu unsurlar: 

 • Direkt ilk madde ve malzeme giderleri: Bu giderler üretilen ürünün önemli bir bölümünü oluşturur. İlk madde ve malzeme giderleri teoride bir mamulün üretimi sırasında ya da bir hizmetin yerine getirilmesi esnasında kullanılan tüm ham madde maliyetidir.
 • Direkt işçilik giderleri: Direkt işçilik giderleri, üretimi gerçekleşen ürünler ile direkt ilişki kuran bütün işçilik giderleridir.
 • Genel üretim giderleri: İlk madde ve malzeme giderleri ve direkt işçilik giderleri dışındaki tüm giderler bu kapsamdadır. Genel üretim giderleri kapsamında değerlendirilen gider türleri farklılık gösterebilir. Bu giderler sabit, değişken ve karma nitelikte olabilir.

Sabit giderler, faaliyet hacmi artsa bile hacme bağlı olmadan sürekli sabit kalan maliyetlerdir. Personel, bina ve amortisman maliyetleri buna örnek gösterilebilir.

Üretim miktarı ile doğrudan ilişkisi bulunan giderler, değişken giderlerdir. Üretim miktarının artması ile artar, üretim miktarı azaldığında ise azalır.

Sabit ve değişken maliyetleri bünyesinde bir arada bulunduran giderler karma giderlerdir. “Yarı değişken maliyet” adı da verilen değişken giderler, hem sabit hem de değişken maliyet özelliği taşır. Karma maliyetlerde faaliyet hacmi sıfır iken sabit maliyette katlanılır, faaliyet hacmi arttığında karma maliyet de otomatikman artar.

İşletme Maliyet Unsurları Nelerdir?

 • İş yeri kira ödemeleri,
 • Telefon, elektrik, su, doğalgaz, internet giderleri,
 • Personel giderleri (sigorta, vergi, maaş, yemek vb. gibi),
 • İş yeri sigortası, demirbaş, onarım ve bakım hizmetleri giderleri,
 • Ulaşım harcamaları (araç, yakıt, sigorta, vergi, bakım vb. gibi),
 • Ar-Ge ve pazarlama giderleri
 • Sarf malzemesi ve ikram giderleri,
 • Mesleki giderler (eğitim, abonelik ve üyelik vb. gibi),
 • Asıl faaliyetlere ilişkin giderler,
 • Kazanca ilişkin diğer vergi giderleri (gelir, kurumlar vergisi vb. gibi),
 • Sözleşmelerden doğan damga vergisi,
 • SMMM hizmet giderleri,
 • SGK primi ödemeleri işletmelerdeki maliyet unsurlarıdır.

İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin Uygulanabilecek 10 Yöntem

Mevcut işletme maliyetlerini düşürebilmek veya işletme maliyetlerini kontrol altında tutabilmek için aşağıdaki 10 yöntemi uygulayabilirsiniz.

1- Teknolojiyi Yakından Takip Edin ve Kullanın

Şirketinizin iş akışlarını teknolojiden yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzdeki teknoloji ve geliştirilen yazılımlardan faydalanarak işletmenizi geleceğe taşıyabilirsiniz. Web sistemi kurma, muhasebe, ön muhasebe ve pazarlama gibi pek çok farklı hizmet için yüzlerce dijital program ve uygulama olduğunu unutmamalısınız. 

2- Dış Kaynakları Kullanarak Maliyetlerinizi Düşürün (Outsource Etmek)

Farklı teknolojileri kullanarak ve farklı şirketlerde çalışan danışmanlarla iş birliği yaparak iş akışınızı sağlayabilirsiniz. Dış kaynak olarak en etkin kullanabileceğiniz sektörler pazarlama ve reklamcılıktır. Bu sektörlerin faaliyetleri için harcadıkları zaman ve para kâr oranlarıyla paralel gidebilmektedir. Bir işi dışarıdan destek alarak tamamlamak her ne kadar ekstra bir maliyet gibi görünse de uzman kişilerle yapacağınız iş birlikleri uzun vadede şirketinizin kâr elde etmesini sağlayabilir. 

3- Piyasa Araştırması Yapın ve İhale Sistemi Oluşturun

İşlerinizi yürütmek için dış kaynaklardan düzenli bir şekilde destek alıyorsanız, hayata geçireceğiniz yeni projeler için ihale sistemi kurmanız işletmenize yarar sağlayabilir. 

Taleplerinizi ayrıntılı bir dosya haline getirip, net bir biçimde ilettiğiniz en az 3 dış kaynak yetkilisinden projelerin maliyet tablolarını talep edebilir, gelen fiyat tekliflerinden şirketiniz için en uygun olanını seçebilirsiniz. İsteklerinizi detaylı olarak karşı tarafa aktarmak önemlidir. Atlayacağınız her detay, ihale kotasında değişikliklere sebep olabilir ve maliyeti olumsuz yönde etkileyebilir.

4- İşletmenize Ait Tüm Ödemeleri Erken Ya da Gününde Yapın

İşletmenizin mal ya da hizmet satın aldığı firmaların çoğu erken ödemede indirim uygulayabiliyor. Bazen gözünüze az gibi görünen tasarruf miktarlarının uzun  vadede işinize yarayabileceğini hatırlatmak isteriz. Erken ödeme ile indirim fırsatlarını yakalamaya çalışın. İndirimden yararlanamazsanız da ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat edin. 

5- Evden Çalışma Sistemini Mümkün Olduğunca Uygulamaya Çalışın

İş akışının düzenli sağlamak için fiziksel bir alana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ancak, ofis kiralamak, ofis malzemeleri gibi giderleri karşılamak için oldukça büyük bir bütçe ayırmanız gerekir. Bazı durumlarda, bu ihtiyaçlar sebebiyle bütçe açıklarıyla bile karşılaşabilirsiniz. 

Evden çalışma koşulları şirketiniz için uygunsa işlerinizi bu şekilde yürütmeyi deneyebilirsiniz. Günümüz şartlarında, Covid-19 virüsü ile pandeminin etkisini artırmasıyla birlikte ve teknolojinin sunduğu imkanlarla bu çalışma şekli çoğu işletmeye uygun hale gelmiştir. Evden çalışma sistemi, sağladığı imkan ve kolaylıklar sayesinde çalışanların motivasyonunu da olumlu yönde etkiler. 

6- Verim Sağlamadığınız Alanların Tespitini Yapın 

Verimsiz olunan alanların tespit edilmesi, işletmenizin hem zamandan hem de paradan tasarruf etmesini sağlar. İşlerinizi iyi şekilde nasıl yapabileceğinizi belirledikten sonra, eğer gerekliyse iş süreçlerini kısaltmayı deneyebilirsiniz. Böylece işletme maliyetlerinizi de azaltabilirsiniz.

7- Satın Alıp Kullanmadığınız Hizmetleri İptal Ettirin

İşletmenizin önceden abone olduğu ve kullanmadığı hizmetler size maliyet olarak yansır. Artık işinize yaramayan ve kullanmadığınız hizmetleri iptal ettirebilirsiniz. Aldığınız hizmetler için otomatik ödeme talimatları oluşturduysanız bu ödemeleri düzenli periyotlarla takip etmelisiniz. Bu şekilde kullanmadığınız halde ödeme yaptığınız hizmetleri tespit ederek iptalini sağlayabilirsiniz.

8- Yapılan Sözleşmeleri Yıllık Periyotlarla Takip Edin 

Yapılan sözleşmelerin ömrünün 1 yıldan uzun olmaması, iyi bir şirket politikası izlemek için önemlidir. İhale yenilenmesini sağlamak için 1 yıldan uzun sözleşme yapmamaya çalışın. 1 yıl sonunda sözleşme yenilemek için hizmet aldığınız firmalarla bağlantıya geçin. Sözleşme yenilenmesi söz konusu değilse, mevcut sözleşmedeki şartların iyileştirilmesini sağlamaya çalışın.

9- Farklı Görüşlere Kulak Verin

Müşterilerinizle yıllık planlama toplantıları yapabilir ve bu toplantılarda onlardan maliyet azaltma konusunda alternatif farklı görüşler alabilirsiniz. Müşterilerden alınan fikirler, şirketlerin kalkınmasına fırsat sağlarken, müşteri ve firma arasındaki ilişkileri de olumlu yönde etkiler. 

10- Tasarruf Sağlayın ve Çevreci Olun

Fiziksel bir ofiste çalışıyorsanız enerji tasarrufu sağlamaya çalışın. Örneğin, kullandığınız ampulleri tasarruflu olanlarla değiştirin, yakıt parasından tasarruf etmek için ise pencere ve bina yalıtımına özen gösterin. Fatura yazdırmak için harcadığınız toner, kartuş ve kağıt masrafından kurtulmak isterseniz de Hesapküpü’nün sunduğu ön muhasebe kolaylıklarıyla bugün tanışın. Faturalarınızı kağıt ortamından dijital ortama taşıyın. Hem kağıt israfını engelleyerek çevreyi koruyun hem de ekstra maliyetlerden kurtulun. 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×