İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Başvurabilirsiniz?

Bir çalışan, işsiz kalması durumunda yeni bir iş bulana kadar geçireceği süre boyunca geçimini nasıl sağlayabilir? Bu noktada...

İşsiz kalmak, sigortalı çalışanların en çok endişelendikleri konuların başında geliyor. Peki bir çalışan, işsiz kalması durumunda yeni bir iş bulana kadar geçireceği süre boyunca geçimini nasıl sağlayabilir? Bu noktada işsizlik maaşı devreye giriyor. 

Çeşitli sebeplerden dolayı İşsiz kalan kişilerin yaşayacağı mağduriyeti en aza indirmeyi amaçlayan işsizlik maaşından yararlanmanın bazı şartları bulunuyor. İşsiz kalan bir kişi eğer bu şartları sağlayamıyorsa ve neler yapması gerektiğini bilmiyorsa işsizlik ödeneği hakkından da faydalanamayabiliyor. 

Bu içerikte sizlere işsiz kalmanız durumunda nasıl işsizlik maaşı ya da işsizlik ödeneği başvurusu yaparak bu ödenekten yararlanabileceğinizi anlatacağız.

İşsizlik Maaşı Nedir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında belirtilen şartlara uyum sağlayan ve daha önce sigortalı olarak çalışmış olan kişilere işsiz kalmaları durumunda kanunda belirtilen süre boyunca belirli miktarda ücret ödenir. Bu ödemeye işsizlik maaşı adı verilir.

Belirli bir hizmet akdine bağlı bulunan sigortalılar.

SGK ve Bağkur gibi emekli sandıklarına bağlı olan sigortalılar.

çalışma vizesi ile Türkiye sınırları içinde çalışan yabancılar.

Bu haktan yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İŞKUR, işsizlik maaşını almaya hak kazanan kişinin ödenmesi gereken miktarı hesaplar ve o kişiye her ayın belli günlerinde ödeme yapılır.

İşsizlik maaşı miktarını belirlemek için işçinin son 4 ayda kazandığı brüt ücretin ortalaması alınmaktadır. Ortalama sonucunun da %40’ı alınır. Bu tutar üzerinden damga vergisi kesintisi yapılarak işsizlik ödeneği tutarı belirlenir.

Ödenek hesaplanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bu ücretin taban ve tavan ücretler arasında olmasıdır. İşsizlik maaşında taban tutar brüt asgari ücretin %40’ı; tavan tutar ise brüt asgari ücretin %80’idir. 

İşsizlik maaşı hesaplamasını örneklendirecek olursak: 

Çalıştığı iş yerinde son 4 ay boyunca 4.000 TL maaş almış bir çalışan işten çıkarılmış olsun.

Son 4 aylık ortalama brüt ücret: 4.000 TL.

Brüt ücretin %40’ı: 4.000 X %40 = 1.600 TL.

Damga vergisi: 1.600 X binde 7,59 = 12,14 TL.

İşçinin almaya hak kazandığı işsizlik maaşı tutarı: 1.1587,86 TL olur.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

Hizmet akdi feshedilen işçinin sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik ödeneği almak için başvuru yapması gerekir. İşçi, İŞKUR birimine kendi giderek bireysel başvuruda bulunabilir ya da elektronik ortam üzerinden İŞKUR başvurusu yapma imkânına sahiptir.

Başvuru mücbir sebepler olmaksızın 30 gün içerisinde gerçekleşmezse bu süre ödenek hakkından yararlanılan sürelerden düşülür ve işçi bu sürelerin ücretini hiçbir şekilde talep edemez.

İşsizlik maaşına İŞKUR’a ait internet sitesi üzerinden başvuru yapmak isteyen işçiler için başvuru adımları:

 • İŞKUR internet sitesinde “iş arayan giriş” seçeneği tercih edilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
 • Bireysel kullanıcı bölümü üzerinden “işsizlik ödeneği başvurusu” seçeneğine tıklanır.
 • Açılan ekranda bilgilendirme formu okunduktan sonra form sonunda yer alan onay butonu tıklanır.
 • Sistemin girmenizi istediği iş yeri fesih tarihi gerekli haneye yazılır.
 • Sistemde yer alan tüm bilgiler doğru hanelere eksiksiz girilerek sonda yer alan “ilerle” butonuna tıklanır.
 • İş yeri ili ve ilçesi girildikten sonra “kaydet” butonuna basılır.
 • Tüm adımlar tamamlandığında telefonunuza işlemle ilgili bir mesaj gelir.

İşçinin işsizlik ödeneğini alabilmesi için yeni bir iş almaya hazır durumda olması gerekir. İşsizlik maaşı başvuru kaydı ile birlikte kişiye ait iş arama kaydı da oluşturulur. Bunun amacı işsiz kalan kimselerin danışmanlık, mesleki eğitim ve işe yerleştirilme hizmetlerden yararlanması sağlanır.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Sigortalı bir çalışanın işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması.
 • İşçinin kendi kusuru ya da arzusu olmaksızın işsiz kalmış olması.
 • Hizmet akdinin feshedilmesi öncesinde son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması.
 • Hizmet akdinin feshedilmesi sonrasındaki 30 gün içerisinde; İŞKUR birimine şahsen başvurması ya da elektronik ortamı kullanarak başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir. 

Yukarıdaki koşullar haricinde hizmet akdinin feshedilmesi öncesindeki üç yıl içerisinde;

 • 600 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 180 gün.
 • 900 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 240 gün.
 • 1080 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 300 gün süreyle işsizlik maaşı ödenir. 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı tutarı, işsiz kalmış kişiye çalışırken ödenen brüt ücrete göre farklılık göstermektedir. Çalışanın son 4 aylık brüt maaş ortalaması baz alınarak hesaplanan işsizlik maaşı 2020 itibarıyla en düşük 1.777 TL. En yüksek ise 2.354 TL’dir. Asgari ücretin güncellenmesiyle işsizlik ödeneği taban ve tavan ücretleri değişiklik gösterir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman, Nereden Ödenir?

İşsizlik maaşı ödemesi almaya hak kazanan kişilerin maaşları aylık periyotlar halinde ve her ayın beşinde olacak şekilde ödenir. Ödeme tarihinde yapılacak herhangi bir güncellemelerden ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumludur.

İşsizlik ödeneğini tahsil etmek isteyen kişiler her ayın beşinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanlarıyla birlikte kendilerine en yakın PTT şubesine başvurarak işsizlik maaşını alabilir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×