e-Arşiv Fatura Kullanmak Zorunlu mu?

Elektronik ortamda ibraz edilebilen ve saklanabilen e-Arşiv Fatura'ya geçiş yapmak yani bu sisteme dahil olmak zorunlu mu? Ya da kimler e-Arşiv Fatura kullanıcısı olmalı...

Elektronik ortamda ibraz edilebilen ve saklanabilen e-Arşiv Fatura’ya geçiş yapmak yani bu sisteme dahil olmak zorunlu mu? Ya da kimler e-Arşiv Fatura kullanıcısı olmalı gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu içerik sizin için. e-Arşiv Fatura kullanmak brüt satış hasılatı 5 milyon TL olan işletmeler için zorunlu bir uygulama haline gelmiştir.

Daha detaylı biçimde bahsedecek olursak;

2015 yılı ve sonrasına ait hesap döneminde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerinde olup internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan mükelleflere e-Arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu getirildi. 

433 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen usul ve esaslar uyarınca ilgili hesap dönemine ait gelir ya da kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği tarihi takip eden hesap dönemin başına kadar mükelleflerin başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlaması e-Arşiv uygulamasına geçmesi gerekmektedir. 

Hesapküpü kullanıcıları, e-Devlet çözümleri kapsamın altında e-Arşiv hizmetinden yararlanabilirler. 

e-Arşiv Fatura’nın ne için kullanıldığı ve e-Fatura’dan farkının neler olduğunu ise buradan öğrenebilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×