KOBİ Sahipleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi

İşletmenizin varlığını dijital dünyada duyurmak ve dijital pazarlama ile etkili sonuçlar elde etmek istiyorsanız size yol gösterecek, rehber niteliğindeki bu içeriği okumanızı öneririz.

Küçük ve orta ölçekli şirketler için hazırladığımız bu içerik bir dijital pazarlama rehberi niteliği taşıyor. İşletmenizin varlığını dijital dünyada duyurmak, firmanızı büyütmek istiyorsanız bu yazımızı okumanızı öneririz.

Dijital pazarlama nedir sorusunun yanıtı ile yazımıza başlayalım:

Dijital Pazarlama Nedir?

Sahip olduğunuz işletmenin marka bilinirliğini ve satışlarını artırmak için pek çok yöntem vardır. Dijital pazarlama da bunlardan biridir ve günümüzde oldukça önemlidir.

Pazarlamasını yapacağınız ürün ya da hizmetlerin online kanallar üzerindeki varlığı ve faaliyetleri dijital pazarlama olarak tanımlanır. Dijital pazarlamaya dair bazı ipuçları ve yöntemleri bilirseniz firmanız ne kadar küçük olursa olsun doğru dijital pazarlama ile online platformlarda üst sıralarda yer alabilirsiniz. 

Dijital Pazarlama KOBİ’ler İçin Neden Önemlidir?

Geleneksel pazarlamanın etkisi günden güne azalmaktadır. Dijital pazarlamayı tercih etmeniz, geleceğe giden yolda teknolojik gelişmelere adapte olarak doğru adımlar atmanızı sağlar. 

Dijital ortamın işletmeler için pek çok avantajı vardır. Geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya geçiş yapmak, işletme maliyetlerinde gözle görülür azalma olmasının yanı sıra pek çok faydayı da beraberinde getirir. Peki, dijital pazarlamayı ne için kullanabilirsiniz? Bunlardan en önemlilerine birlikte göz atalım: 

Marka itibarı oluşturabilir veya marka itibarınızı artırabilirsiniz:

Dijital pazarlama ile hedeflediğiniz kitleyi internet ortamında ürün ya da hizmetlerinize çekmenizi sağlayabilirsiniz. Etkin bir çalışma yaparak belirlediğiniz hedef kitle trafiğini markanız üstüne çekebilirsiniz. Ya da halihazırda çektiğiniz trafikteki potansiyel müşteriler, işletmeniz, ürün ya da hizmetleriniz hakkında bilgi edinmeye istekli olabilir. 

Oluşturduğunuz kitle ile ilişkilerinizi iyi tutmanız ve onlara vadettiklerinizi yerine getirmeniz önemlidir. Bu şekilde, insanlar web sitenizi daha sık ziyaret eder ve sitenizin trafiği artar. Bu kitle, satışını yaptığınız ürünlerden ya da sizden aldığı hizmetten memnun kalırsa satın alma davranışını tekrarlamakla kalmaz, firmanızı da yakın çevresine tavsiye eder.

 Hedef kitlenize kişisel pazarlama hizmeti verebilirsiniz:

Kişiselleştirilmiş pazarlama yöntemleri kullanarak hedef kitlenizi etkileyebilirsiniz. e-Posta pazarlama, müşterilerin sık kullandığı bir iletişim tercihi olduğu için dijital pazarlamada etkili yöntemlerden biridir. Firmanızın düzenlediği kampanyaları ve yenilikleri bu şekilde hedef kitlenize duyurabilir, müşterilerinizi fırsatlardan haberdar edebilirsiniz.

Hedef kitlenizin neye zaman ve para harcadığını gözlemleyebilirsiniz:

Dijital pazarlama ile ilgili istatistiki veriler, dünyadaki sosyal medya kullanımının pek çok farklı kanaldan yoğun biçimde yapıldığını göstermektedir. Bu kanallardan en çok kullanılanı ise Facebook’tur. Sosyal medya kullanıcılarının neredeyse hepsi bu hesapları her gün düzenli olarak kullanmaktadır. 

Hedef kitlenizi dijital ortamda gözlemlemeniz daha kolaydır.Ortalama bir internet kullanıcısı, günde iki saate yakın bir süre sosyal medya hesaplarıyla ilgilenir ve kullanıcıların birçoğunun Instagram, Twitter gibi platformlarda da kullanıcı hesapları vardır. Online mecraların kadar sık kullanılması insanların satın alma davranışlarını da etkiler ve kullanıcılar sosyal medya üzerinden satın alma yapabilir. 

Kitlenize dair tüm özellikleri ve satın alma davranışlarını gözlemleyebilirsiniz:

Hedeflediğiniz kitleye ait özellikleri ve davranışlarını dijital pazarlama ile detaylı şekilde görebilirsiniz. Odaklandığınız kitlenin eğitim düzeylerinden mesleklerine, yaşlarından satın alma davranışlarına kadar pek çok parametreye dijital pazarlama sayesinde erişim imkanınız olur ve elinizdeki bu bilgilerle geleneksel pazarlamaya üstünlük sağlayabilirsiniz.

Düşük maliyetler ile büyük yatırımlar elde edebilirsiniz: 

Dijital pazarlama, özellikle küçük işletmeler için büyük bir fırsata dönüşebilir. Küçük ölçekli işletmeler, pazardaki diğer büyük rakipleriyle dijital ortamda rekabet edebilir hale gelir ve küçük bütçelerle doğru pazarlama hamleleri yaparak büyüme fırsatı yakalayabilir. 

Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanabilirsiniz:

Firmanıza ait bir ürün ya da hizmeti daha önce kullanan kişileri, dijital pazarlama faaliyetleri ile takip edebilir, bu kullanıcıların sosyal medya üzerindeki hareketleriyle daimi müşterileriniz olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Gelen kullanıcıları yorumlarıyla ürün ya da hizmetlerinizden memnuniyetlerini ölçümleyerek ve onlara destek olarak markanıza veya ürünlerinize duyulan güveni artırabilirsiniz.

KOBİ’lerin Yapması Gereken Dijital Pazarlama Çalışmaları Nelerdir?

Çeşitli dijital pazarlama stratejileri belirleyerek firma bilinirliğini artırmanız ve markanızı üst sıralara taşımanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki çalışmaları yapabilirsiniz: 

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) üst sıralarda ödeme yapmadan yer almak için Arama Motoru Optimizasyonu’ndan (SEO) yararlanabilirsiniz. Anahtar kelime çalışmasıyla oluşturulan anlamlı metinler hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı kolaylaştırır. Web sitenizdeki sayfaları ve blog yazılarını da SEO uyumlu hale getirmeniz bu konuda faydalı olacaktır. 

  • Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

Google, Yahoo, Bing gibi arama motorları üzerinden reklam verebilirsiniz. Dijital pazarlamada SEM olarak bilinen bu yöntemi kullanarak ürün ya da hizmetlerinizi etkin bir şekilde müşterilerle buluşturabilirsiniz.

  • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Bir reklam türü olarak da bilinen tıklama başına ödeme reklamcılığı, internette verdiğiniz reklamları tıklayan her kullanıcı için ödeme yaptığınız bir dijital pazarlama yöntemidir.

Bu konuda en etkili reklam araçlarından biri Google Ads’dir. Pazarladığınız ürün ve hizmetlerin daha ulaşılabilir olmasını sağlayan bu araç ile reklam oluşturabilir ve tıklanma ile maliyet analizi yapabilirsiniz. 

Google Ads programı ile tüm verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Reklam için ayırdığınız bütçeye göre düzenleyerek kullanabileceğiniz bu araç marka bilinirliğinizi artırmanızı kolaylaştırır.

  • Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, firmanıza ait ürün veya hizmetleri sosyal medya üzerinden pazarlamanın organik yoludur. Uzun vadeli bir çalışma gerektiren bu yöntemle doğru bir planlama ve iyi bir çalışmayla az maliyetle geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

  • Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya kanallarından ücret karşılığında reklam yayınlayabilirsiniz. Ulaşması zor olan kitlelere bu sayede sesinizi duyurabilirsiniz.

  • Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Çevrimiçi kullanıcı deneyimlerini dönüşüm oranı optimizasyonu ile geliştirebilirsiniz. Web sitesi trafiğinden bu sayede daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz. 

  • İçerik Pazarlaması

Dijital dünyadaki marka görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi artırmak için içerik pazarlamasına odaklanabilirsiniz. Potansiyel müşteri sayınızı, satışlarınızı ve tıklanma oranınızı artırmak için etkili bir dijital pazarlama yöntemidir. Kategori ve ürün açıklamaları, blog yazıları, video ve e-kitap içerikleri içerik pazarlamasına verilecek örneklerdendir. 

  • e-Posta Pazarlama

Müşterilerinizi markanıza ait özel fırsatlardan, duyurulardan haberdar etmek, bir etkinlik ya da organizasyonu tanıtmak, içeriklerinize dikkat çekmek için köklü bir dijital pazarlama yöntemi olan e-Posta pazarlamasını tercih edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz dijital pazarlama seçeneklerini firmanızın ihtiyaçları doğrultusunda stratejik olarak kullanmak önemlidir. Dijital pazarlamayı doğru ve etkili kullanarak dijital dünyadaki marka bilinirliğinizi artırmanın yanı sıra ürün ve hizmetlerinizi ulaştırmak istediğiniz kitleye daha kolay duyurursunuz.

Markanızı daha kurumsal, daha güvenilir ve erişilebilir hale getirmek için bir web sitesine sahip olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu sayede arama motorlarında görünürlük elde ederek kurumsal bir imaj çizebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Satış yapmak için bir e-Ticaret sitesi kurduysanız mutlaka iletişim bilgilerinizi bu siteye ekleyin. Ürün kategorilerini düzenli şekilde ayırın ve oluşturun. Sitedeki ilgili bölümlere kullanıcıların yorumlarını ekleyebilmesi için gerekli alanlara yer vermeniz de ayrıca önemlidir. 

Potansiyel müşteriler, sitenizi ziyaret ettiğinde daha önce ürünlerinizi kullanmış olan kişilerin yorumlarına dikkat eder. Firmanıza duyulan güveni olumlu yorumlar sayesinde artırabilirsiniz. Yalın bir web sitesiyle ilişkilendirilmiş bir e-Ticaret sitesine sahip olmanız, kullanıcıların size daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. 

Eğer bilgilendirici bir web sitesi hazırlamak istiyorsanız, sitenize müşterilerin fiziki varlığınıza kolay ulaşmasını sağlayacak yönergeler ve haritalar eklemek faydalı olacaktır. 

Sitede bir blog kısmına yer verirseniz ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik içerikler oluşturursanız site trafiğiniz ve satışlarınız bu içerikler sayesinde olumlu yönde etkilenecektir. Hangi konuda içeriklere yer vermeniz gerektiğini Google Trends ile belirleyebilirsiniz. Gündemdeki trend aramalara bu sayede ulaşabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×