KOBİ’lere Yeni Destek: Mikro İşletmeler Paketi

Kamu bankaları, Kovid-19 pandemi sürecinde KOBİ'lere desteğini sürdürüyor. Peki "Mikro İşletmeler Paketi" desteğinden hangi işletmeler yararlanabilir? Yanıtı yazımızda bulabilirsiniz.

Kovid-19 pandemi sürecinde KOBİ’lere destek olmak için kamu bankaları Mikro İşletmeler Paketi’ni hayata geçirdi. Cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan işletmeler, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminati olarak, 48 aya kadar vadeli ve yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla faydalanabilecek.

Kamu bankaları, Nisan ayında “İşe Devam Kredi Desteği” paketiyle Kovid-19 sürecinde işletmelerin yanında olduklarını vurgulamışlardı. Bu KOBİ destek paketi kapsamına bir yenisini daha ekledi.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından yapılan ortak basın açıklamasıyla duyurulan “Mikro İşletmeler Destek Paketi”, Kovid-19 pandemi sürecinde nakit akışını korumaya çalışan KOBİ’ler ve nakit ihtiyacı artan tedarikçilere destek amacı taşıyor. 

Yapılan açıklamaya göre, Mikro İşletmeler Destek Paketi ile işletmelerin kira ve maaş gibi temel giderlerinin karşılanması hedefleniyor. Destekten yararlanmak isteyen firmalar için üst sınır 3 milyon TL olarak belirlendi. 1 milyon TL altı cirolu işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit tanınan kredi, 1 milyonla 3 milyon TL arası ciroya ulaşan işletmeler için azami kredi miktarı ise 100 bin TL olarak belirtildi. 

Destek paketi kapsamında;

  • İşletmelerin kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak.
  • En az yüzde 90’lik kısmı işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale, EFT yöntemlerinin yanı sıra kurumsal kart üzerinden ödenecek. Böylece işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanabilecek.

Destek paketi içeriğinde neler var?

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’ne ek olarak,

  • Doğrudan borçlandırma sistemi
  • Kurumsal kart 
  • Güvenceli çek
  • Tedarik zinciri finansmanı
  • Mal alımına yönelik teminat mektubu

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×