Mali Mühür Nedir ve Ne İşe Yarar? 

USB görünümüne sahip olan mali mühür, TÜBİTAK tarafından firmanıza ulaştırılır. Eğer elektronik fatura yani e-Fatura sistemine geçmek istiyorsanız...

Adına aşina olduğunuzu ve son dönemde sıkça duyduğunuzu tahmin ettiğimiz mali mühür, elektronik kaşe yerine geçen bir sertifikadır. Kurumsal bir e-İmza çeşidi de diyebileceğimiz ve USB görünümüne sahip olan mali mühür, TÜBİTAK tarafından firmanıza ulaştırılır. Eğer elektronik fatura yani e-Fatura sistemine geçmek istiyorsanız mali mühür başvurusu yapmalısınız.

Mali Mühür Ne İçin Kullanılır?

Elektronik fatura (e-Fatura) başvurusu yaparken şirketinizi sisteme tanıtmak ve kurumunuzun bilgilerini doğrulamak için mali mühür sertifikası kullanmanız gerekir. Mali mührün kullanım amacı, Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’nın oluşturduğu sertifikalarla tüzel kişiler, kurum ve kuruluşların oluşturduğu elektronik fatura ile diğer belgelerin içeriğini, kaynağını, bütünlüğünü garanti altına almaktır. Ayrıca bu belgelerin iletilmesi ve arşivlenmesi esnasında güvenlik ve gizliliğini sağlamaktır.

Mali Mühür Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

  • Mali mührü 3 senede bir yenilemeniz gerekmektedir.
  • Firma ünvanı değişirse eski ünvan üzerinden alınan mali mühür geçerliliğini kaybeder. Firmanızın yeni ünvanıyla tekrar mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.
  • e-Fatura sistemine geçmek isteyen tüzel kişilerin mali mühür alması zorunludur.
  • Mali mühür, e-Fatura başvurusu yaparken işletmenizi sisteme tanımlamak amacıyla kullanılır.
  • Kamu Sertifikasyon Merkezi internet sayfası üzerinde yer alan formu doldurup mali mühür başvurusu yapabilirsiniz. 

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×