Nakit Akışı Nedir? Bir Şirkette Nakit Akış Yönetimi Nasıl Yapılır?

İşletmelerde finansal faaliyetlerin düzenlenmesi ve kontrolü en önemli konulardan biridir. Ticari işletmeler finansal faaliyetlerini takip etmeli ve...

İşletmelerde finansal faaliyetlerin düzenlenmesi ve kontrolü en önemli konulardan biri nakit akışıdır. Ticari işletmeler finansal faaliyetlerini takip etmeli ve kontrolünü düzenli olarak sağlamalıdır.  Şirket kasasına aylık olarak giren ve kasadan aylık olarak çıkan paraya “nakit akışı” adı verilir. Nakit akışını daha detaylı olarak görmek ve takip etmek için bir hesap dönemine ait para akışını yani nakit giriş ve çıkışlarını, nakit akışı tablosundan daha detaylı biçimde takip edebilirsiniz. Bu tablo, nakit akışını kategorilere ayırmanızı, çizelge ve tablolarla görsel olarak takip etmenizi sağlar. 

Nakit Akışı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi nakit akışı, sahip olduğunuz şirketin kasasına aylık olarak giren ve kasadan yine aylık olarak çıkan para anlamına gelir. Nakit akışında yalnızca girdiye ya da çıktıya bakılmaz. Bu kavramda, her iki akışı da eş zamanlı olarak takip etmeniz gerekir. 

Bir işletme, bünyesine giren ve bünyesinden çıkan parayı ayrı ayrı adlandırır ve değerlendirir. Buna göre, şirkete giren para pozitif nakit akışı; şirketten çıkan para ise negatif nakit akışıdır. Şirketin elde ettiği kâr bu akış üzerinden belirlenir.

Nakit akışı kavramı, kârlılık ile karıştırılmamalıdır.Çünkü kârlılık nakit anlamını taşımaz. Bazı dönemlerde şirketinizin kâr oranı yüksek olsa da nakit akışınız yeterli olmayabilir. Bu da işletmeyi zorlayan konulardan biridir.

İşletmelerin düzenli olarak takip etmesi gereken unsurlardan biri nakit akışıdır. Nakitle ilgili güncel durum, periyodik olarak nakit akış tablosu üzerinden işlenir. Şirkete ait nakit miktarının ve kârın birbirine denk olması oldukça önemlidir.

Nakit Akışı şirketler için Neden Önemlidir?

İşletmelerin ilk hedefi, para kazanmak ve kâr sağlamaktır. Bu sebeple nakit para, bir işletme için olmazsa olmazlardan biridir. Start-up firmaların kurulmasında, işle ilgili operasyon sürecinde ve iş hacminin genişlemesi aşamasında bu şirketlerin nakit paraya ihtiyacı olur. Küçük ve orta ölçekte çoğu işletme için de nakit yönetimi konusundaki sorunlar işletmenin geleceği açısından sıkıntılı süreçlere yol açabilir. 

Nakit akış analizinin yanlış yapılması, işletmenin günlük operasyon sürecini ve markayı olumsuz yönde etkileyebilir. İşletmeye doğru ve etkin bir şekilde nakit akışı sağlamak için operasyon sürecinde kullanılan kaynakların da doğru yönetilmesi gerekir. Nakit akışını doğru analiz edebilen ve doğru zamanda aksiyon alabilen şirketler, rakiplerine göre avantaj elde eder.

Nakit Akışı Yönetimi Nasıl Yapılır?

Nakit akışınızı iyi yönetebilmek için uygulayabileceğiniz aşağıdaki gibi birtakım yöntemler mevcuttur:

  • İşletmenize ait finansal durumu sık periyotlarla takip etmelisiniz.

Aylık finansal denetim yapmak yerine bu işlemi haftalık ya da günlük bazda yapabilirsiniz ve bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Şirkete ait finansal tablolarda kâr-zarar analizlerine odaklanmak, yalnızca kâra odaklanmaktan daha faydalı ve bütünsel olacaktır. 

  • İşletmenizin nakit rezervi olmasına dikkat etmelisiniz.

Bütçe açığı gibi acil durumlarla karşılaşmamak için şirket kasasında nakit bulundurun. Bu önlemi alarak, olası krizleri kontrol altında tutabilirsiniz.

  • Son ödeme ve tahsilat zamanlarınızdan emin olmalısınız.

Gelir-gider tablosu oluştururken borç ve alacaklarınızın süresinin doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden, sizin ya da alacaklılarınızın ödeme sürelerinin takibini düzenli yapmaya özen gösterin. Bu süreleri olabildiğince kısa tutmanız, gelir ve giderlerinizi belirlemenizde kolaylık sağlayacaktır.

  • İşletmenizin muhasebe işlemlerini konunun uzmanına bırakmalısınız.

İşletmenize ait gelir ve giderlerle ilgilenmesi için profesyonel yardım almanız yani bir muhasebe uzmanına bırakmanız, şirketinizdeki diğer faaliyetlere verimli şekilde zaman ayırmanızı sağlar. Şirketinizde özel bir muhasebe departmanı açabilir veya muhasebe işlerinizi dışarıdan yürütebilecek bir uzmanla birlikte çalışabilirsiniz.

  • İşletmenizin harcamalarına dikkat etmelisiniz.

Şirket adına yapılan harcamaları mutlaka kontrol edin. Düzenli ve zorunlu giderlerin yanında gereksiz harcamaların oluşup oluşmadığını gözden geçirin. Düzenli harcama kontrolü yaparsanız, gereksiz harcamaların önüne en kısa sürede geçebilirsiniz.

Nakit Akış Tablosu Nedir?

Nakit akışı tablosu, işletmenin bir hesap dönemine ait nakit akışını yani nakdin giriş ve çıkışlarını gösteren tablodur. İşletmeye ait tahsilat ve ödeme kaynakları ile bu kaynakların kullanıldığı yerler de tablo üzerinde yer alır.

Nakit akış tablosu oluşturmak size kolaylık sağlar. Nakit akışı tablosu ile işletmenizin o güne ait nakit durumunu gözlemleyebilir ve geleceğe yönelik gidişatı öngörülebilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu tabloda, gelir tablosunda ve bilançoda göremediğiniz nakit hareketlerini net bir şekilde görebilirsiniz.

Nakit Akış Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Nakit akış tablosu hazırlanırken işletmenin sahip olduğu karşılaştırmalı bilanço ve son hesap dönemine ait gelir tablosu gereklidir. Tabloyu oluştururken Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği kapsamında kabul edilmiş olan nakit akış tablosuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Nakit akış tablosunda bulunacak bilgiler:

  1. Dönem başı mevcut nakit miktarı,
  2. Dönem içinde girişi gerçekleşen nakitler,
  3. Dönem içinde çıkışı gerçekleşen nakitler,
  4. Dönem sonuna ait mevcut nakit miktarı,
  5. Nakdin artışı veya azalışı bilgileri 

Yukarıdaki bilgiler ayrıntılı şekilde düzenlenmelidir. Bu sayede oluşturacağınız tabloyu verimli olarak kullanabilirsiniz.

Hesapküpü ön muhasebe programı ile nakit akışlarınız kontrol edebilir ve gelir giderlerinizi kolayca takip edebilirsiniz. Hemen denemek için 3 ay ücretsiz kampanyamızdan yararlanabilir ve e-faturada kullanabileceğiniz 100 kontör kazanabilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×