Ön Muhasebe Nedir? Ön Muhasebe Konuları Nelerdir?

“Ön muhasebe” kelimesi, işletme sahiplerinin oldukça sık duyduğu finans terimlerinden biri. Eğer kendi işinizin patronu olmayı düşünüyorsanız bu kelimeyi siz de sık sık duymaya hazır olun...
blank

e-Dönüşüm süreçleri, işletmelerin fatura basma ve arşivleme gibi operasyonel yüklerini azaltırken, kağıt israfının önüne geçmelerini de sağlar. Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletme sahibi girişimcilerin %99.8’i rekabete katılmak ve güçlenmek için e-Dönüşüm süreçlerini son zamanlarda hızlandırdılar.

Hesapküpü, her geçen gün artan bu rekabet sürecine bir an önce ve kolayca dahil olmanız için yanınızda! Ön muhasebeyle alakalı konularda hazırladığımız blog içerikleri, size süreç boyunca ve daha sonrasında yol gösterecektir.

Ön Muhasebe Nedir? 

Ön muhasebe” kelimesi, işletme sahiplerinin oldukça sık duyduğu finans terimlerinden biri. Eğer kendi işinizin patronu olmayı düşünüyorsanız bu kelimeyi siz de sık sık duymaya hazır olun.

Ön muhasebe nedir, neden önemlidir sorularının yanıtını bulacağınız bu yazımızda, birbirleriyle çok karıştırılan bu iki terimin hangi yönleriyle birbirlerinden ayrıldığına da değineceğiz.

İşletmenin kendi bünyesinde tutulması gereken ön muhasebe, yeri geldiğinde genel muhasebeden daha önemlidir. Şirkete ait nakit akışının, banka hesaplarının, çek ve senetlerin, stokların kayıtlarını tutmayı ve takip edilmesini sağlar. Ön muhasebeyle teklif yönetimi de yapabilirsiniz. Özetlemek gerekirse şirketlerin finansal yönetimi için gerekli tüm veriyi takip edebilirsiniz.

İşletmenin kendi bünyesinde tutulması gereken ön muhasebe, bir şirketin finansal yönetimini sağlayacak her türlü veriyi takip eder. İşletmenin nakit parası, çekleri, senetleri, faturaları, stokları, tedarikçileri, müşterileri, teklif yönetimi, banka hesapları gibi temel unsurların kayıtlarını tutmak ve hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Şirketler İçin Ön Muhasebe Neden Önemlidir? 

İşletmeler, gelir-giderlerini yani finansal bilgilerini ön muhasebeyle takip eder. Örneğin, bir işletme sahibi yeni bir yazıcı almak istediğinde bile nakit sıkıntısı çekmemek için şirketin finansal durumunu kontrol etmelidir. İşletme sahiplerinin ihtiyaç duyduğu ön muhasebe bilgilerine istediği an istediği yerden ulaşabilmesi bu sebeple önemlidir.

Ön Muhasebe Konuları Nelerdir? 

Ön muhasebe, pek çok farklı finansal unsuru kapsar. Bu konuları ayrı ayrı incelemek, işletme sahipleri için faydalı olacaktır:

Banka/Kasa Hesap Takibi: Nakit akışı kategorisi altında yer alır. Şirketlerin nakit akışını takip edip yönetebilmesi önemlidir. Bankadan çekilen ve bankaya yatırılan para, gelen ya da yapılan havaleler, çek ödemeleri gibi işlemleri içerir.

Müşteri-Tedarikçi Hesap Takibi (Cari Hesap Takibi): Şirketlerin müşteri ve tedarikçi hesaplarının tümü cari hesapları oluşturur. Her türlü tahsilatı, ödemeyi, alım-satım işlemini ve alacak-borç takibini bu şekilde yapabilirsiniz.

Fatura ve İrsaliye Takibi: Alış-satış işlemlerinde fatura ve irsaliyelerin düzenli takip edilmesi çok önemlidir. Düzenli takip edilen fatura ve irsaliyeler, işletmelere uzun vadede büyük yarar sağlar.

Çek ve Senet Takibi: Alacaklarınızı nakit parayla değil de çek ve senetle tahsil ettiğinizde çek ve senet takibi önemli hale gelir. Müşterileriniz size olan borçlarını çekle ödüyor ve onlara olan borcunuzu bu çeki bozdurmadan cirolama yöntemiyle ödüyorsanız çek ve senet takibi yapmak daha da önemlidir. Şirketinize ait nakit akışı hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için vade tarihleriyle birlikte senetlerinizi de takip etmelisiniz.

Stok Takibi: Ürün satışı yapan şirketlerin depolarındaki ürün stoğunu takip edebilmesini sağlayan stok takibinin düzenli yapılması, firmalar için avantajlıdır. Düzenli bir şekilde yapılan stok giriş-çıkış takibi, en fazla satılan ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı ve aynı zamanda bu ürünlerin birikmesine engel olarak stoğunuzda en çok satan ürünlerinizden asgari miktarda bulundurmanızı sağlar.

Çalışan Takibi: Maaş, prim, avans ödemeleri ve vergi giderlerini takip ederek çalışanlarınıza planlı ödeme yapabilmenizi sağlar. Bunun yanı sıra çalışanlarınızın şirket adına cepten yaptığı harcamaları da bu şekilde takip edebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×