Sanal POS Nedir, Nasıl Kullanılır, En Kolay Nasıl Alınır?

Sanal POS, kredi ya da banka kartı ile alışverişte kullanılır. Bu kartların online bir sitem yoluyla internete entegre edilmiş halidir. Sanal POS ile ilgili öğrenmek istediklerinizi bu içerikte bulabilirsiniz.

Sanal POS, kredi ya da banka kartı ile alışverişte kullanılır. Bu kartların online bir sitem yoluyla internete entegre edilmiş halidir. Sanal POS ile ilgili öğrenmek istediklerinizi bu içerikte bulabilirsiniz.

Bir şirket açtınız ve satışlarınızı internete taşımak istiyorsanız veya sıfırdan bir e-Ticaret sitesi açmayı ve markalaşarak ürün satışlarınızı online platform üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız Sanal POS ile internetten (online) satış işlemlerinizi hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle Elektronik Ticaret Sitesi (e-Ticaret) kurmak istiyorsanız Sanal POS hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sanal POS nedir, nasıl kullanılır ve Sanal POS’a neden ihtiyacınız vardır gibi soruların yanıtlarını yazının devamında göreceksiniz.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, banka kartı ya da kredi kartı ile alışverişi kolaylaştıran, ödeme işleminin internet ortamına entegre edilmesiyle kullanılabilen bir sistemdir. POS kelimesinin açılımı “Point Of Sale”, Türkçe’de ödeme noktası anlamına gelir. 

Mantığı ise mağazada yapılan alışverişte fiziki POS cihazıyla yapılan ödemelerin dijital ortamda kullanılabilir hale gelmesidir. Sanal POS ile bir ürün ya da hizmet karşılığı tutar alıcının hesabından çekilerek satıcının banka hesabına aktarılır. 

e-Ticarette Sanal POS işlemi yapılmadan önce fatura bilgisi öğrenilir, teslimata dair bilgiler alınır ve duruma göre e-Ticaret sitesiyle ilgili farklı bilgiler de gerekli olabilir. Kullanıcı ödeme sayfasına geldiğinde banka veya kredi kartı bilgilerini girer.

Girilen bilgiler Sanal POS’un bağlı olduğu bankaya yönlendirilerek kullanıcıdan bu ödeme işlemini onaylaması istenir. Kullanıcı işlemi onayladıktan sonra tahsilat işlemi gerçekleşir ve alışveriş süreci tamamlanmış olur. 

Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret sitesine sahipseniz ve sanal pos edinmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken, bankaya sanal pos başvurusu yapmaktır. Sanal pos başvurusu yaparken bankaların sizden beklediği bazı kriterlere uymanız gerekir. Peki, bu kriterler nelerdir?

e-Ticaret sitesi sahipleri Sanal POS alabilmek için öncelikle bankaya Sanal POS başvurusu yapmalıdır. Başvuru esnasında bankaların sizden beklediği bazı kriterlere uymanız beklenir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

  • SSL Sertifikası: e-Ticaret sitenizin SSL Sertifikası olması gerekir. SSL sertifikası müşterilere ait bilgilerin korunmasına ve gizliliğin sağlanmasına yarayan bir sertifikadır ve bu yüzden e-Ticaret siteleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. 128 ya da 256 bit SSL sertifikası online bir satış mağazasının/sitesinin olmazsa olmazıdır.
  • Sözleşmeler ve Yasal Metinler: e-Ticaret sitelerinin birtakım sözleşme ve metinleri barındırmaları gerekir. Kullanıcılar bu sitelere üye olurken ya da satın alma işlemi gerçekleştirirken bu sözleşmelerle karşılaşırlar ve yalnızca bunlara onay vererek satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu sözleşme ve metinler sitenizde mutlaka yer almalıdır.
  • Satışa Hazır Ürünler: Bankaların e-Ticaret siteniz için Sanal POS vermesi için sitenizde satışa hazır ürünler bulunmalıdır. Çünkü bankalar, satacak ürünü olmayan bir e-Ticaret sitesine sanal pos vermeyi tercih etmez. 

Eğer açtığınız e-Ticaret sitesi yukarıdaki kriterleri sağlıyorsa Sanal POS başvurusu yapmak için bir bankayla iletişime geçebilirsiniz. Bu kriterleri sağlamanız halinde başvurunuzun onaylanma ihtimali artar.

SANAL POS Nasıl ve Nerede Kullanılır?

İnternet üzerinden satışını gerçekleştireceğiniz tüm ürünler için web sitelerin tamamında sanal pos kullanabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurduysanız bankaların sizden beklediği kriterleri karşılamanız halinde sanal pos kullanma hakkını elde edebilirsiniz. Böylece, internet sitesi üzerinden satışını yaptığınız tüm ürünler alıcı tarafından kolaylıkla satın alınabilir.

Web sitenizde sattığınız ve internet üzerinden satışını gerçekleştirdiğiniz tüm ürünler için Sanal POS kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz kriterleri sağlamanız halinde e-Ticaret sitenize bankalar tarafından Sanal POS kullanma hakkı verilir. Bu sayede ürünlerinizi kolaylıkla satabilirsiniz ve müşterileriniz de ürünlerinize daha kolay ulaşabilir. 

Sanal Pos Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sanal POS altyapısı e-Ticaret siteniz üzerinden satış yapabilmenizi sağlar. Sanal POS entegrasyonu Elektronik Ticaret sitenizin Sanal POS sistemi altyapısıyla iletişim kurarak müşterilerinize ait kredi kartı ya da banka kartlarından sattığınız ürününe ait tutarı çekebilmenizi ve sitenizde kullanabilmenize yardım eder.

e-Tahsilat işlemine uygun bir internet siteniz olması durumda, Sanal POS entegrasyonu e-Ticaret siteniz bünyesindeki yetkili kişilerce gerçekleştirilir. Web sitenize ait ödeme alt yapısıyla ilgilenen veya sitenin ödeme sistemini kuran kişiler bu işlemi yapabilir. Kullandığınız e-Tahsilat programının niteliğine göre entegrasyon işleminde farklılıklar olabilir. Entegrasyon işlemi konusunda uzman kişilerden destek almak istiyorsanız bu hizmeti sunan web siteleri üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sanal pos Komisyon Oranları Nedir?

Sanal POS fiyatları, yıllık üyelik ücreti ve komisyon oranları, bu hizmeti sunan banka ya da aracı kurumlara göre farklılık gösterebilir. Fiziki POS ve Sanal POS arasında da fiyat farklılığı oluşabilir. Sanal POS kullanımında %1 ile %11 arasında değişen komisyon oranları mevcuttur.

Komisyon oranları dönemden döneme değişiklik içerebilir. Bankalar verdikleri hizmetin karşılığı olarak bulundukları döneme ve işletmenin satış hacmi ve cirosuna göre komisyon oranı ve hizmet bedeli belirleyebilir. Bu bedellerin düzenli olarak tahsil edilmesi gerekir.

Bankalarca ya da aracı kurumlarca belirlenen komisyon oranları dönem dönem değişebilir. Bankalar genelde sundukları hizmet karşılığı içinde bulunan döneme, işletmenin satış hacmine ve cirosuna göre komisyon oranı ile hizmet bedeli belirler. Bu bedeller düzenli olarak tahsil edilir. 

Sanal POS Altyapısı Güvenli mi?

Sanal pos, mağazada yapılan kart ödemesinin internet üzerinde gerekli bilgilerin girilerek yapıldığı halidir. Böylece, alıcının girdiği bilgiler ile onun hesabından çıkan ücret satıcının banka hesabına geçer. Sanal pos tüm elektronik ticaret siteleri ile uyum içinde çalışabilir. Ayrıca, SSL sertifikası sayesinde gizliliği ve güvenliği de kontrol altında tutar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda sanal pos ile yapılacak alışverişler kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleşir.

Sanal POS yazımızda detaylı olarak bahsettiğimiz gibi fiziksel mağazada yapılan ödemeyi, gerekli bilgilerin girilmesi halinde internet ortamına taşıyan bir sistemdir. Alıcının ödediği ücret, sisteme girdiği bilgiler doğrultusunda satıcının hesabına aktarılır. Sanal POS, bilinen tüm e-Ticaret siteleriyle entegre şekilde çalışabilir. SSL Sertifikası ile müşteri güvenliği ve gizliliği sağlar. Özetle; Sanal POS’la yapılan alışverişler hem kolay hem de güvenilirdir. 

Günümüzde ve özellikle Kovid-19 pandemi döneminde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları değişmesi ve e-Ticaret sitelerine olan ilginin giderek artması, bankaların oldukça yaygınlaşan Sanal POS kullanımında gereken güvenlik önlemlerini almasını sağlamıştır. Bu güvenlik önlemleri bankalar tarafından zorunlu tutulur. 

Bankalar, e-Ticaret siteleri tarafından yapılan Sanal POS başvurularını inceler ve belirlenen kriterlerin sağlanması halinde, başvurular kabul edilir. Uygulanan bütün bu önlemleri göz önünde bulundurursanız Sanal POS kullanımının son derece güvenli olduğunu görebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×