Şirket İsmi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Seçilen İsim Nasıl Tescil Edilir?

Yeni şirket kuracak girişimcileri en fazla düşündüren konulardan biri şirket isminin belirlenmesidir. Şirket ismi bulurken, yasalara uygunluğu da dahil olmak üzere...

Yeni şirket kurmak isteyen girişimcileri en fazla düşündüren konulardan biri şirket isminin belirlenmesidir. Şirket ismi seçimi yaparken, yasalara uygunluğu da dahil olmak üzere birçok farklı parametreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Kuracağınız şirkete rastgele bir isim seçmek yerine, belirli kıstasları baz alarak belirleyeceğiniz isim şirketin insanlar tarafından daha kolay tanınmasını sağlar. Şirketiniz için doğru ismi bulmanız için neler yapmalısınız? Bu yazımız sizin için yol gösterici olacaktır. 

Nasıl Bir Şirket İsmi Seçmelisiniz?

Girişimcilerin en çok zorlandığı süreçlerden biri de şirket ismi bulma sürecidir. Basit gibi görünen bu süreçte titizlikle hareket edilmelidir ve seçilecek şirket ismi üzerinde detaylı şekilde düşünülmelidir. Şirket ismini doğru seçmek önemlidir çünkü şirket bünyesinde gerçekleşecek bütün işler seçeceğiniz isimle anılacaktır.

Herhangi bir ön hazırlık ve araştırma yapmadan aklınıza gelen ilk ismi şirketinize vermeniz ileride sakınca yaratabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, uygun bulduğunuz ismi ya da isimleri belirli araçlarla sorgulamanız faydalı olacaktır. Bulduğunuz isim başka bir şirket tarafından kullanılmıyorsa kullanıma uygun anlamına gelir.

Şirket için koyacağınız isim, kurumsal kimliğiniz haline geleceği için yaptığınız işe uyum sağlayacak bir isim olmalıdır. İsim konusunda yaratıcı olabilir, markanızı en iyi şekilde yansıtacak ismi bulana kadar bekleyebilirsiniz.

Seçeceğiniz isim kurumsal kimliğinizi de yansıtacağı için yapacağınız işe uygun bir isim seçmeniz önemlidir. Markanızı en iyi şekilde temsil edecek ismi bulmak için yaratıcılığınıza güvenmelisiniz ve bunun üzerinde yeterince düşünmelisiniz. 

Eğer beklentilerinizi karşılamayan bir şirket ismi seçerseniz ileriki dönemde bu ismi değiştirmek için tekrar çaba harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bu değişiklik, marka bilinirliğiniz üzerinde de yeniden çalışma yapmanızı gerektireceği için şirket kuruluşu esnasında titizlikle hareket ederek uygun ismi bulmak önemlidir.

Şirket İsmi Seçimi için Kolaylık Sağlayan Yöntemler Nelerdir?

Şirket ismi seçerken işinizi kolaylaştıracak birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bunlar:

 • Firma ismi bulma konusunda bu işi yapan profesyonel şirketlerden destek alabilirsiniz. Bu profesyonellerle iş birliği yaparsanız size isim bulmanın yanı sıra logo tasarımı ve kurumsal kimlik oluşturma alanlarında da yardımcı olabilirler.
 • Şirket ismini müşteride uyandırmak istediğiniz duyguyu göz önüne alarak seçebilirsiniz. Böylece, belirleyeceğiniz isim müşterilerin şirketiniz hakkında fikir edinmesini sağlayacaktır.
 • Şirket ismi seçerken yaratıcı olun. Yaratıcı isimler daha çok dikkat çeker, ilgi uyandırır ve akılda kalır.
 • Kullanmak istediğiniz ismi mutlaka öncesinde araştırın ve test edin. Yasalara uygun, daha önce kullanılmamış olan, orijinal isimler şirketin varlık göstermesinde önemli bir rol oynar.

Şirket İsmi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şirketin amacına yönelik, iyi düşünülmüş bir isim seçmeniz şirket kuruluşu sırasında önem taşır. Bunu yapabilmeniz için aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Kısa ve kolay okunabilir olmasına dikkat edin

Kısa, kolay okunabilen ve hatırda kalıcı bir isim seçmeniz, müşterilerin şirketinizin adını kolayca hatırlamasını sağlayacaktır. Bu sebeple, kolay telafuz edilebilir, akılda kalıcı bir isim seçmeniz faydanıza olacaktır. Kısa bir isim, aynı zamanda logo tasarımı ve markalaşma süreçlerinizi de kolaylaştıracaktır.

 • Orijinal olmasına özen gösterin

Şirketiniz için daha önce kullanılmamış, benzersiz bir isim belirlemeye çalışın. Düşündüğünüz alternatif isimlerin kullanılıp kullanılmadığını detaylı bir pazar araştırması yaparak öğrenebilirsiniz. Orijinal bir isim belirlemek daha sonrasında bu ismi değiştirmek için uğraşmanızı engelleyecektir.

Başka bir firma tarafından kullanılan bir ismi kullanmak yasal değildir ve oldukça zahmetli hukuki süreçlerle karşılaşmanıza neden olabilir. Aklınızdaki ismin kullanımda olup olmadığını bilmek bu sebeple önemlidir. Rakipleriniz arasından öne çıkmak istiyorsanız sektörünüzde farklı bir isimle var olmanız fark yaratır.

 • Şirket isminizi dijital mecralar üzerinde kullanacağınızı unutmayın

Dijital mecraların kullanımı gittikçe arttığından firma isminizin internet üzerinde de kullanılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Şirket ismini seçerken sosyal medya hesapları, alan adı gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz isme ait alan adı ya da sosyal medya hesabı daha önce alınmış ise önceden isim revizyonu yapmanız gerekebilir. Şirket ismi ile alan adınızın farklı olması bilinirliğinizi olumsuz yönde etkileyeceğinden bu uyuma dikkat etmeniz önem taşır.

Günümüzde, online ya da dijital mecraların kullanımı gittikçe artıyor. Şirket isminizin bu mecralar üzerinden kullanılabilir olmasını sağlamanız yararınıza olacaktır. İnternet sitesi alan adı ve sosyal medya hesaplarında kullanılacak ismi önceden kontrol etmelisiniz. Eğer bu isim daha önceden kullanıldıysa değiştirmeniz gerekebilir. Şirket adınız ile web sitenize ait alan adının marka bilinirliğiniz açısından aynı olmasına dikkat etmelisiniz. 

 • Çevrenizden fikir alın

Çeşitli isim alternatifleri oluşturduktan sonra bu isimlerle ilgili fikirlerine güvendiğiniz kişilere danışabilirsiniz. Böylece, ismin hatırlanabilir olup olmadığı ya da firmanın alanına hizmet edip etmediğine dair yakınlarınızdan geri bildirim almış olursunuz. Aldığınız fikirler doğrultusunda isimleri eleyebilir, elinizde güçlü alternatifleri bulundurabilirsiniz.

İsim alternatiflerini değerlendirirken fikrine güvenebileceğiniz kişilerden düşüncelerini alabilirsiniz. Bu sayede, seçmeyi düşündüğünüz ismin akılda kalıcı olup olmadığı veya faaliyet alanınıza hizmet edip etmediğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz. Aldığınız geri bildirimler yardımıyla daha doğru ilerleyebilir, zayıf alternatifleri kolayca eleyip güçlü isim alternatiflerine yönelebilirsiniz. 

 • Alternatiflerin arasından en uygun olanı seçin

Zayıf isimleri eledikten sonra elinizdeki en güçlü isim alternatifi öne çıkacaktır. Böylece artık şirket isminizi oluşturabilirsiniz. İsim fikirleri arasından en akılda kalıcı, en orijinal ve dijital platformlarda en rahat şekilde kullanabileceğiniz şirketinize özel o adı tercihinizden emin olarak belirleyebilirsiniz. 

Şirket İsmi Tescili Nasıl ve Nereden Yapılır?

İsim tescil işlemlerinizi iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Türk Patent ve Marka Kurumu’na kişisel başvuru yaparak,
 2. Yetkili patent ofisleri aracılığı ile başvuruda bulunarak.

İsim tescil başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Başvurunuzu ister fiziki ortamda, ister online ortam üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İsim tesciline başvuran kişi gerçek ya da tüzel kişi olabilir. Tescil işleminde ismin hangi alanda kullanılacağını belirtmeniz gerekir. Bu sayede, farklı sınıflarda benzer isimle bulunan firmalar ayrı ayrı tescil edilebilir.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda şirketinize en uygun ismi başarılı bir şekilde belirlediğinizi umuyoruz. Bir e-Ticaret şirketi kurmayı planlıyorsanız, ön muhasabe konusunda size rehberlik edecek e-Ticaret yapanlar için ön muhasebe rehberi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Hesapküpü olarak başarılarla dolu bir iş yaşamı dileriz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×