SSK (SGK) Primi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Sosyal devletlerde, vatandaşların sağlık hizmetleri almaları ve emekli olmaları çeşitli sigorta sistemleriyle sağlanır. Bu sigortalarla ve ödenen SSK (SGK) primleriyle hastalık, kaza...

Sosyal devletlerde, vatandaşların sağlık hizmetleri almaları ve emekli olmaları çeşitli sigorta sistemleriyle sağlanır. Bu sigortalarla ve ödenen SSK (SGK) primleriyle hastalık, kaza ve yaşlılık durumlarında yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenir. 

SSK primi nedir sorusuna cevap verecek olursak; SSK primi işverenin çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanması ve emekli olabilmesi için yatırması gereken meblağdır. SSK priminin her ay işveren tarafından düzenli olarak ödemesi gerekir. 

Prim hesaplanırken çalışanın brüt ücreti esas alınır. Ödenen prim miktarları düzenli oranda zamlanır. Primleri ödenen çalışanların kendileri ve aileleri çeşitli sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Belli şartların karşılanması durumunda ise çalışan emekli olabilir. 

SSK (SGK) Primi Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çalışana işveren tarafından ödenmesi gereken prim, işçinin aylık brüt ücreti üzerinden hesaplanır. Brüt ücret üzerinden ödenen SGK primi hesaplama konusunda birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. İşveren belli teşviklerden yararlanıyorsa, SGK prim oranları değişiklik gösterir. 

İşverenin ödemesi gereken primin hesaplanmasında işçinin aylık aldığı brüt ücret baz alınır. Brüt ücret üzerinden SGK prim hesaplama nasıl gerçekleştirilir sorusunu yanıtlayacak olursak; işverenin ödemesi gereken SGK primini hesaplaması için birkaç noktaya dikkat edilmelidir. İlk olarak işverenin belli teşviklerden yararlanması durumunda brüt maaş üzerinden ödenmesi gereken SGK prim oranları da değişiklik gösterir. 

2020 yılı prim hesaplamaya bakacak olursak, (01.01.2020 – 31.12.2020) yaklaşık 2 bin 900 TL brüt asgari ücret alan bir işçinin işveren tarafından ödenmesi gerekli olan prim, teşviklerden yararlanılmıyorsa brüt maaş üzerinden %32,5 oranındadır. 

Bu oranın %12,5’lik kısmı genel sağlık sigortası primidir. Prim oranları çeşitli teşviklerden yararlanılması durumunda daha düşük olabilir. Örneğin, 5510 sayılı teşviklerden yararlanan bir işveren, 5 puanlık (%5) bir indirimden faydalanabilir. 5510 sayılı teşviklerden yararlanmak için SSK prim borçlarının zamanında ödenmesi yeterlidir. 6111 Sayılı Kanun İstihdam Teşviki ise kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımını sağlamak ve istihdamını artırmak amaçlanmıştır. 

Bu teşviklerden yararlanmak için hem çalışanın hem de işverenin bazı ek koşulları yerine getirmesi gerekir.

İşveren için bu teşvikten yararlanmak için gerekli koşullar şunlardır:

  • Aylık prim ve hizmet belgelerini kuruma zamanında vermek,
  • Primlerin zamanında ödenmesi,
  • Kayıt dışı işçi çalıştırmamak,
  • Mevcut bir borcun olması durumunda bunun yapılandırılmış/taksitlendirilmiş borç olması,
  • Prim borcu, idari para cezası, gecikme zammı ve gecikme cezası olmaması,
  • İşe alınan kişinin işe giriş tarihi öncesindeki 6 aylık sigortalı sayısı ortalamasına ilave çalıştırılıyor olması.

Sigortalı çalışan için bu teşvikten yararlanmak için gerekli koşullar ise aşağıdaki gibidir:

  • 1 Mart 2011 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınmış olmak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • İşe alındığı tarih öncesindeki 6 ayda işsiz olmak.

Hem işveren hem de sigortalının bu koşulları sağlaması durumunda 6111 sayılı teşviklerden yararlanabilir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×