Stopaj Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

İngilizce ve Fransızca kelimelerden türetilmiş olan Stopaj, sözlük anlamında “kaynakta kesme...

İngilizce ve Fransızca kelimelerden türetilmiş olan Stopaj, sözlük anlamında “kaynakta kesme, tekvif” olarak tanımlanır. Sözlük anlamı kaynakta kesme olsa da, stopaj kısaca bir vergi ödeme sistemidir yani bir vergi çeşididir.

İşverenlerce gelir ya da kurumlar vergisine tabi olan bir kazanca ait tutarın, iş yapana ödenmesi sırasında, yasayla belirlenmiş oranda bu tutarın bir kısmının korunması ve peşin olarak vergi dairesine iş yapan kişi adına yatırılmasına stopaj adı verilir. İşletmeler dönem sonunda geldiğinde giderlerini toplayıp kar ya da zararlarını tespit eder. Elde edilen kar üzerinden hesaplanan vergi, işletme tarafından, izleyen yılda devlete beyan edilir.

Hangi Ödemelerde Stopaj Uygulanması Gerekir?

Personele yapılan ücret ödemeleri, serbest meslek ödemeleri, gider pusulaları, kira ödemeleri ve kar payları stopaj vergisine tabiidir.

Stopaj Nasıl Hesaplanır? 

Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarında stopaj vergisi oranları maddeler halinde belirtiliyor. Bu kanunlarda kimlerin hangi koşullarda bu vergiyi ödemesi gerektiği açıkça görebilirsiniz. Stopaj kesintisi, brüt ücret üzerinden hesaplanıyor.

Daha detaylı bilgi almak için Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu buradan inceleyebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×