Vergi Borcu Nedir, Nasıl Ödenir ve Yapılandırılır?

Vergi borcunun ödenmemesi büyük sorunlar yaratabiliyor. İşletmenizin cezalarla karşılaşmaması için yapmanız gereken...

Şirketlerin bir takım görevleri bulunuyor. Bu görevlerin başında da şirket vergi borcu ödemeleri geliyor. İşletmelerin bu yasal yükümlülüğü zamanında ve düzenli olarak yerine getirmesi gerekiyor. 

Vergi borcunun ödenmemesi büyük sorunlar yaratabiliyor. Eksiksiz bir şekilde ödenmesi gereken vergi borcu sorgulamasını nasıl, nereden yapabilirsiniz ve borcunuzu nasıl ödeyebilirsiniz sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.  

Vergi borcu nedir? 

Vergi veya vergi borcu, kamusal hizmetlerin karşılanması için tüzel kişi ya da kurumlardan kanuni yollar ile tahsis edilen ücrettir. Her vatandaş vergi ödemekle yükümlüdür.

Vatandaşların ödeme gücüyle doğru orantılı olarak ödeme yapmasına fırsat tanınmaktadır. Vergiye konu olan herhangi bir olayın gerçekleşmesi vergi borcunun doğmasına sebep olur. 

Vergi borcu, gelirlerin beyan edilmesi (beyanname yoluyla belirli tarihlerde beyan edilmesi) ile belirtilen tarihlerde ödenir. Vergi dairesine intikal eden trafik cezası, idari para cezası, yargı harcı gibi borçlar birer vergi borcudur.

Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı İnternet Vergi Dairesi ya da e-Devlet üzerinden Vergi Borcu Sorgulama sayfasına kimlik doğrulaması yaparak ulaşabilirsiniz. 

Tercih ettiğiniz sisteme giriş yaparken tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Ardından, borç sorgulama ve ödeme sayfasından vergi tipini seçerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz. 

Genel borç sorgulama ve ödeme ekranında vergi mükellefi olmanın getirdiği vergi türlerinin yanı sıra idari para cezaları, harçlar, taşıt vergisi, trafik cezaları gibi borçlar hakkında sorgulama yapabilir, bilgi alabilirsiniz. 

Vergi Borcu Ödemesi Şirketler Tarafından Nasıl Yapılır?

Vergi borcu ödemesi yapmak için öncesinde işletmenin belirtilen tarihlerde gelirlerini beyan etmesi gerekir. Gelir beyanı beyanname yoluyla yapılır. Beyanname, şirkete ait muhasebe kayıtlarına uygun şekilde mali müşavir tarafından hazırlanır ve vergi dairesine iletilir. 

Kurum beyannamesi, vergi dairesince düzenledikten sonra ilgili kuruma tahakkuk fişi verir. Bu tahakkuk fişine göre vergi borçlarına dair ödemeler yapılır. 

Vergi dairesinden aldığınız tahakkuk fişi ile internet bankacılığı, banka şubeleri ya da vergi daireleri aracılığıyla veya İnternet Vergi Dairesi yoluyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırma, ekonomik açıdan zorlanan ve vergi borçlarını düzenli olarak ödeyemeyen şirketler için uygun bir seçenektir. Çünkü zamanında ödenmeyen borçlar katlanarak artar ve borçluluk durumu devam eder. Vergi borcu yapılandırması ise böyle durumlarda şirketlere kolaylık sağlar. 

Vergi borcunuzu yapılandırmak için borçlu olduğunuz miktarı belgeleyen evrakla birlikte yetkili kuruma başvurarak borç yapılandırma sürecinizi başlatabilirsiniz. Vergi daireleri, vergi borcuyla ilgilenen kurumlardır. Vergi dairesine dilekçe ile başvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. 

İnternetten T.C. kimlik numaranızı girerek borç yapılandırma başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcunuzu 6 aydan 18 aya kadar taksitlendirme seçeneği ile yapılandırabilirsiniz.

İnternet üzerinden vergi borcu yapılandırması başvurusu sırasında izlenecek adımlar:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait ilgili internet sitesine girilir.
  • İnternet Vergi Dairesi giriş ekranından kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapılır ve başvuru formu doldurulur.
  • Borç ekranı üzerinden telefon, e-posta ve adres gibi kişisel bilgiler girilir, borç seçimi yapılır ve taksitler belirlenir.
  • Borçlu olduğunuz vergi dairesi ile o vergi dairesinin bağlı bulunduğu il seçilir ve borç yapılandırma işlemi onaylanır.
  • Gerekli açıklamalar okuyup kabul ettiğinize dair onayı verdikten sonra yapılandırma işlemi başarıyla gerçekleşmiş olur.

Yapılandırma işlemini yapmanız gereken vergi dairesinden emin değilseniz, borçlu olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısını seçerek ve T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra gerekli bilgileri doldurarak vergi dairenizi öğrenebilirsiniz. 

Vergi Borcunu Ödemezseniz Ne Olur, Cezası Nedir? 

Vergi borcunu ödemeyen mükellefler, vergi kanuna göre ziyaı suç işlemiş olur ve kanunda belirtilen esaslara göre ceza alırlar. Vergi ziyaı suçu işleyen mükellefler, ziyaa uğratılan verginin tutarı ne kadar ise o tutarın 1 katı vergi ziyaı cezası ödemek zorunda kalırlar. 

Kanunun 359. maddesindeki fiillere göre vergi ziyaına sebep olunması durumunda ceza 3 katı olarak uygulanırken, fiile iştirak edenler için 1 katı şeklinde uygulanır. 

Bu madde doğrultusunda, yasal süre geçtikten sonra verilen beyannameler için %50 oranında ceza kesilir. Fakat vergi incelemesi yapılıyorsa ya da takdir komisyonuna sevki gerçekleşmişse bu ceza oranı uygulanmaz. 

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×