Zaman Damgası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Zaman damgası, belli bir verinin belirtilen tarihte var olduğunu ve bir sözleşmenin ya da başvurunun...

Zaman damgası, belli bir verinin belirtilen tarihte var olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Bir sözleşmenin imzalandığı, başvurunun yapıldığı, paranın transfer edildiği vs. saat ve tarih zaman damgasıyla kanıtlanır. 

Günümüzde e-ticaret ve e-devlet uygulamaları için hayati önem taşır. Yeni bir tasarım, çizim, düşünce, fotoğraf, algoritma, araştırma ya da kitap gibi fikri ya da mülki kullanım hakkı elde edilmek istenen her türlü elektronik veri için zaman damgası alabilirsiniz. 

Zaman damgası, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla elektronik sertifika sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıttır.

Kamu SM Zaman Damgası Nasıl Çalışır?

Zaman damgası, iki prensibe göre çalışmaktadır. Bunlardan ilki, kullanıcının zaman damgası istemci programıyla zaman damgası eklemek istediği dosyayı seçmesidir. İkincisi ise zaman damgası programı ile dosyanın özetinin üretilip Kamu SM Zaman Damgası sunucusuna gönderilmesidir. Tübitak zaman damgası sunucusu saati, atomik/uydu kaynaklarıyla senkronludur. Sunucu, dosya özetiyle zaman bilgisini birleştirerek bir veri oluşturur. Oluşturulan veri, Zaman Damgası Sunucusuna ait özel anahtar ile imzalanır. Zaman Damgası Sunucusu, damgayı istemci bilgisayarına gönderir ve zaman damgası istemci programı da damgayı bilgisayara kaydeder.

Zaman Damgası Hizmetinin Özellikleri Nelerdir?

  • Zaman damgası istemcisi, damgalanacak dosyanın yalnızca özetini Zaman Damgası Sunucusu’na gönderir. Dosyanın aslı hiçbir şekilde sunucuya ulaşmaz ve özetten dosya aslına erişmek teknik olarak mümkün değildir.
  • Zaman bilgisi, atomik/uydu kaynaklarıyla senkronizedir.
  • Zaman Damgası Sunucusu, zaman damgası yapısını güvenli donanım modülünde (HSM) imzalar.
  • Her türlü elektronik veri ve bilgisayar dosyası için zaman damgası alınabilmektedir.
  • Herbir zaman damgası tekil numaraya sahiptir. Zaman damgasının geçerliliği bu numarayla kontrol edilebilmektedir. Bu kontrolün yapılması için mahkeme kararı gereklidir.

Benzer gönderiler

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.
×

Powered by WhatsApp Chat

×